Kış Aylarında Bitkileri Zararlı Kış Böceklerinden Koruma

Hava soğuduğunda, bulabileceğimiz en sıcak noktaya gizleniriz.

Sevin ya da sevmeyin, bahçemizdeki zararlılar da aynı şeyi yapıyor. Kışın bitkilerimizle yakınlaşır ve kişiselleşirler ve daha sıcak günler gelene kadar orada takılırlar.

Bazı kışkırtıcı yaratıklar endişe kaynağı değildir, ancak diğerlerinin bitkilerimizin iyiliği için tomurcuklara sıkıştırılması gerekir. Aşağıda, bitkiler üzerinde kışlayan zararlılardan sadece birkaçını ve onlardan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini okuyun.

KIŞLAMA HAŞERESİ NEDİR?

Kışlama bir haşere, kış mevsiminde sıcak bir yerde saklanan ve ilkbaharı bekleyen bir hatadır. Çoğu zaman, ağaçlar ve çalılar zararlıların kışı beklemesi için en önemli noktadır.

ÖLÇEK BÖCEKLER

Sap seven skala böcekleri ağaçlar ve çalılar ile beslendiğinde sararma veya solma yapraklarına, hatta sap ve dal ölümüne neden olabilirler.

ÖLÇEK NEYE BENZİYOR?

Ölçek böcekleri tanımlamanın en iyi yolu, ağaç dalları ve dallar üzerindeki küçük yumrulardır. Kireç böcekleri düz, yuvarlak ve sert veya yumuşak “mumsu” bir kaplamaya sahiptir. Sağduyulu görünümleri onları ağaçlarda ve çalılarda tespit etmeyi gerçekten zorlaştırabilir.

ÖLÇEKLİ BÖCEK TÜRLERİ

Bu küçük yaratıklar iki kategoriye ayrılır: zırhlı ölçekler ve yumuşak ölçekler.

Ana fark, yumuşak ölçeklerin bitki yapraklarını ve dallarını parlak ve ıslak görünmesini sağlayan yapışkan bir madde olan honeydew üretmesidir. Honeydew, bitki estetiğini azaltan bir mantar olan siyah, isli küfün büyümesine yol açar. Zırhlı teraziler ise, tatlı özsu yapmaz. Bir başka fark, zırhlı pullardaki mumsu örtünün koruyucu bir kabuk görevi görmesidir.

AĞAÇ ÖLÇEK TEDAVİSİ

Ölçek böceklerin tedavisi söz konusu olduğunda zamanlama her şeydir. Yaprakların filizlenmesinden önce geç sonbaharda veya ilkbaharın başlarında uykuda yağın iyice uygulanması, ağaçlarda olgunlaşma ve beslenme şansı vermeden önce kışlama ölçeklerini boğacaktır. Uyuyan yağ ile ölçek böceklerden nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

YAPRAK BİTLERİ

Ölçek böcekleri gibi, aç yaprak bitleri bitki özsuyuyla beslenir ve yapışkan bal özü ve isli küfün arkasında kalır.

YAPRAK BİTLERİ NEDİR?

Yaprak bitleri en yaygın bahçe zararlılarından biridir çünkü çılgın bir hızla çoğalırlar. Yaz aylarında, kadın yaprak bitleri sadece birkaç hafta içinde olgunlaşan ve çoğalan genç yaprak bitleri üretir. Ve sonra bu bebek yaprak bitleri olgunlaşır ve daha fazla yaprak biti üretir. Sonbaharda, kadın yaprak bitleri ilkbaharda kışlayan ve yumurtadan çıkan yumurtalar bırakır ve bir sürü böcek yaratma sürecini sürdürür!

YAPRAK BİTLERİ NASIL ÖNLENİR

Genellikle zararlılar = problemler. Ancak yaprak bitleri çoğunlukla bitkiler üzerinde bir sıkıntıdır.

Ancak, bu tarayıcılar hala sürünürleri veriyorsa, onları önlemenin en iyi yolu döngülerini durdurmaktır. Kışın uykuda yağ uygulamak, yaprak biti yumurtalarını kışlamak için öldürür, böylece gelecek sezon bir soruna neden olmazlar.

YAPRAK BİTLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

Yaprak biti haşere kontrolü ilk olarak oldukça kolay bir iştir, çünkü birçok doğal yırtıcı yaprak biti popülasyonlarını azaltmaya yardımcı olur ve yaprak bitleri su ile yıkanabilen çok yumuşak, küçük böceklerdir. Büyük veya küçük ağaçlardaki yaprak bitlerinden nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ve, daha yaygın kışkırtıcı zararlılardan ikisinin hızlı yıkımınız var. Ancak, diğer birçok böcek türünün kışın bitkiler üzerinde durduğunu unutmayın.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.