Çit Bitkileri ve Leylandi Budama Zamanları

Leylandii’yi yuvalarıyla birlikte kesmek için en iyi zaman nedir?

Aktif yuvaları olan Leylandii’yi kesmek için asla uygun bir zaman değil!

İdeal olarak, ağaç veya çitlerin kesilmesi gereken işler üreme mevsimi sonuna kadar bırakılmalıdır. Bu tür çalışmalardan Mart ve Ağustos ayları arasında kaçınılmasını öneriyoruz, çünkü bu çoğu kuş için en yüksek üreme süresi.

Bu tarihlerin dışında, erken veya geç nesiller olabileceğinden hala dikkatli olmalısınız. Bir yuva tahrip olursa hem kuşlar hem de bizim için üzücü olabilir ve bir süre bekleyerek kuşların başarılı bir şekilde üremelerine yardımcı olacaksınız.

Birçok kuş Leylandii’yi yuvaları için kullanır, çünkü yuvaları için iyi bir sığınak sunar. Leylandii, bazen çok fazla büyümeye başladıklarında ve ışığı engellediklerinde yerleşim bölgelerinde komşular arasında sorunlara neden olabilecek hızlı büyüyen bir ağaçtır.

Bu durumlarda bile, aktif yuvalara zarar verir veya tahrip ederse ağaçları kesmek suç olur ve iş ertelenmelidir.

Herhangi bir kesim işine başlamadan önce, Leylandii aktif kuş yuvaları için iyice kontrol edilmelidir. Eski veya terk edilmiş yuvaların yasal bir koruması yoktur, ancak artık kullanılmadıklarından% 100 emin olmak önemlidir.

Leylandi: Budama

Leyland selvi (× Cuprocyparis leylandii ), hızlı büyüyen ve etkili bir çit veya perde olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ancak, budanmadan bırakılırsa elden çıkar ve budama uzun çitleri zor ve pahalı olabilir. Aynı şekilde, aşırı büyük Leyland selvi çitleri, bahçeleri gölgeleyebilir ve toprağı kurutabilir ve yakındaki diğer bitkilerin yetiştirilmesini zorlaştırabilir.

Bu budama yöntemi × Cuprocyparis leylandii (Leyland selvi, Leylandii ), Chamaecyparis lawsoniana (Lawson selvi) ve Cupressus macrocarpa (Monterey selvi) çeşitlerinin tümü için uygundur .

Leylandi budama zamanı

Budama Nisan ve Ağustos ayları arasında yapılmalı ve Leyland selvi için büyüme mevsimi boyunca üçe kadar kesinti yapılmalıdır. Budama öncesi, kuşların yuvalarını kontrol edin, 1981 Yaban Hayatı ve Kırsal Yasası uyarınca, bu kullanım sırasında veya inşa edilirken yabani kuşların yuvalarına zarar vermek veya onları tahrip etmek gibi bir suçtur.

Leylandi nasıl budanır?

Birinci yıl: Nisan ayındaki büyüme mevsiminin başlangıcında uzun süren tarafları yeniden süsleyin. Temmuz ayında hafifçe kenarları kırpın ve lideri büyüdükçe destekleyici bastona bağlayın. Bu yoğun büyümeyi teşvik edecektirİkinci yıl: daha yoğun büyümeyi teşvik etmek ve kış aylarında temiz bir görünüm bırakmak için tekrar kenarları kırpın
Sonraki yıllar: İstenilen yüksekliğe ulaşana kadar kenar ağaçlarını kesmeye devam et, ancak ağacın tepesini kesmeye devam et.
İstenilen yüksekliğe ulaşıldığında: izleyen yayda, öncü sürgünleri istenen yüksekliğin 15 cm altına (6 inç) kadar kısaltın. Yeni büyüme farkı yaratacak ve kalın bir üst oluşturacak

Büyüme mevsimi boyunca üst ve yanları üçe kadar kesin (Nisan ile Ağustos sonu arasında)
Çitleri ters çevrilmiş bir kamaya şekil verin – düz uçlu bir A şekli. Işık, geniş bir tabanı koruyarak çitin tüm kısımlarına eşit şekilde ulaşır ve tabanın kahverengi ve çıplak olmamasını sağlar

Aşırı büyümüş çitleri budama

Hızlı büyümesiyle, istenen yükseklikte tutulmadığı takdirde Leyland selvi çitleri kısa sürede büyüyebilir

Sağlıklı bitkiler genellikle yüksekliğin üçte birine kadar azalmaya iyi cevap verir . Yeni büyüme başlamak üzere olduğundan, bu en iyi Nisan ayının başında gerçekleştirilir.

Üst kısmın çok fazla alınması çıplak, düz tepeli bir çitle sonuçlanabilir. Daha da kötüsü, daha yaşlı veya daha az kuvvetli bitkilerin ölümüne neden olabilir

Yüksekliğin üçte birinden daha fazla azaltılması gerektiğinde, ilk etapta üçte bir oranında düşürmek mümkündür (ancak önerilmemesine rağmen), ve bitkiler geri kazanıldığında kalan bitkiyi yarıya kadar azaltmak mümkündür.

Genişlikte küçültme gerekiyorsa, yeni büyüme çıplak tahtadan çıkmayacağından , daha eski yapraksız büyümeyi kesmemeye dikkat edilmelidir

Yüksek çitleri

Son yıllarda ‘Leylandii’ veya Leyland selvi, gazetelerde ‘mahalle sıkıntısı’ olarak vurgulanmıştır. Çok az budama olmadan ya da hiç olmadığında, hızla devasa oranlara ve gölgelik bahçelerine dönüşebilir. Yüksek çitleri yöneten yasal düzenlemeler artık bahçeleri yüksek çitlerden etkilenenlere, avukatlar dahil olmadan sorunu çözme fırsatı vermektedir.

 

Sorunlar

Kahverengi lekeleri önlemek için , büyüme mevsimi boyunca çit kesimi yapılmalı ve çitlerin daha yaşlı ve yapraksız bir şekilde kesilmemesi gerekir. Leylandi selvi cilt tahrişine neden olabilir .

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.