Yeşil Mazı Çitini Kırpma

Mazı Yeşil, mükemmel bir çit – yoğun, dik ve her zaman yeşil ve sağlıklı. Hızlı bir şekilde büyüyor, bu yüzden yakında aradığınız bahçede gösterim ve zemine sahip olacaksınız. Düzgün bir şekilde kesmek için bazı basit adımlar atmak, sadece iyi görünmekle kalmayacak aynı zamanda sağlıklı, güçlü ve kar ve fırtınalara karşı dayanıklı olacak bir çit geliştirmenize yardımcı olacaktır. Küçük bir özenle çitiniz her zaman yeşil ve yoğun olacak – tam istediğiniz gibi.

Dikimden Belli Bir Süre Sonra Kırpmaya Başlayın

Çitlerle yapılan en yaygın hata, istediğiniz yüksekliğe ulaşana kadar beklemek ve ardından kesmeye başlamaktır. Bu yaklaşım size asla güçlü bir koruma sağlamaz, bu yüzden erken başlamalısınız. Yeni tesisleriniz kurulur kurulmaz – ve yeni büyümenin ortaya çıkmasıyla – bunları çok hafif kesmeye başlamanız gerektiğini söyleyebilirsiniz. İlk başta, sadece çizgi boyunca gitmek ve bir veya iki ya da daha uzun sürgünler koparmak gerekir. Bu, bitkilerinizi daha fazla sürgün göndermeye ve daha yoğun bir büyüme modeli geliştirmeye teşvik edecektir. Çitin biraz büyümesine izin verin ve sonra tekrar hafifçe kesin. Yavaş yavaş istediğiniz boyuta gelmesine izin verin ve oraya vardığında çok düzenli ve yoğun olacak.

Çit Mazısı Ne Zaman Kesilir?

Çitinizi yılın çoğu zamanında düzeltebilirsiniz, ancak en iyi zamanlar yaz mevsiminin başlarında sonbaharın erken dönemine kadar veya ilkbaharın sonlarında, yeni büyüme filizlenip olgunlaştıktan sonra gerçekleşir. Çit Mazılarınız genç ve kuvvetli bir şekilde büyüyorsa, her iki zamanda da düzeltme yapmanız gerekebilir. Her zaman çok temiz bir çit istiyorsanız, o zaman da yaz aylarında kesim yapabilirsiniz, ancak yılın en sıcak kısmı başlamadan önce yapın. Kışları ılık bir bölgede yaşıyorsanız, yaz sıcağından ve kışın en soğuk kısımlarından kaçınmak zorunda olsanız da, istediğiniz zaman hemen hemen kesim yapabilirsiniz.

Tarafların Eğimi

Bitkilerin yeşil kısımlarının büyümesi için güneş ışığına ve ışığa ihtiyaçları vardır. Çitinizin üstü genişse, o zaman alt kısımlar daha az ışık alır ve yeşil sürgünler olsun olmasın, odunsu ve ince olur. Bu yüzden baştan itibaren kenarları birkaç derece içe doğru eğmelisiniz, böylece üst kısım alttan daha ince olur. Birazcık içeriye yaslanmış, çitlere karşı uzun bir kutup attığınızı hayal edin. O direğin üzerine yapışan tüm sürgünlerin kesilmesi gerekir, böylece belki beş dereceye kadar eğilen düz bir yüzeye sahip olursunuz. Yaygın bir hata, tarafları dikey yapmak ve sonra sadece son ayağı kesmek. Bu yanlış – tüm tarafın zeminden doğru eğimli olması gerekir.

Çitinizi bu şekilde büyütürseniz, mümkün olan en uzun süre için toprağa doğru sağlıklı yeşil bir büyüme olacaktır. Aynı zamanda, daha ince bir üste ve eğimli kenarlara sahip kar ve buzun kolayca düşeceği, üstte birikmeyeceği ve çitleri kırabileceği anlamına gelir. Bunu yaparsanız, çitinizi sadece sağlığınız için sağlıklı ve yeşil tutmakla kalmaz, aynı zamanda kar kırılmalarına karşı korursunuz.

Çitinizi Doğru Şekilde Kırpın

Gerçek kırpmayı yaptığınızda sürgünleri yatay tutun. Bu, çitin dışına uzun, yukarı doğru sürgünlerin büyümesini engelleme anlamına gelir. Bir taraklamayı değil taraklamayı hedefleyin! Bu uzun sürgünler kolayca yerinden çıkarılabilir veya kar altında kırılabilir ve kırılırlar veya ölürlerse tekrar doldurulması uzun zaman alacak büyük bir delik bırakabilir.

Bir yandan diğer tarafa ve hatta yukarıdan aşağıya doğru kesin – sadece aşağıdan yukarıya doğru değil. Bu, uzun sürgünlerin gelişmesini önler ve çitinize yoğun ve tam bir yüzey sağlar. Bir ucunda kırpmaya başlayın ve alttan üste kırpmaya başlayın. Kesmek için alt kısımda daha az büyüme olacaktır, böylece yaratacağınız eğimin tabanını ayarlar. Küçüldükçe, daha uzun sürgünleri ve daha fazla çitleri kesiyor olsanız bile eğimi korumanızın farkına varacaksınız. Bu normal ve doğru. Üst büyüme her zaman daha kuvvetlidir ve daha fazlasını kaldırarak, yiyecekleri ve suyu dipten uzaklaştırmasını önlersiniz. Bu ve ışığın içeri girmesine izin vermek, tabanı nasıl kalın ve sağlıklı tuttuğunuzdur.

Çitinizi bir yol veya araba yolu boyunca yerleştirdiyseniz, seviyesini korumak için izleyeceğiniz bir hattınız vardır. Olmazsa, o zaman özellikle egzersiz yaparken, bir uçtan diğerine uzayan sıkı bir ip sizin için iyi bir rehberdir. Her bölümdeki en üste kadar kırparak sabit bir şekilde çalışın, ancak henüz üst kısmı düz olarak kesmeyin.

Düzgün bir eğime ve çitin her tarafında düz bir yüzeye sahip olduğunuzda, üst kısım hakkında düşünebilirsiniz. Mazı Yeşil Dev kare veya yuvarlak kesilebilir, sizin seçiminizdir, ancak yoğun kış fırtınalı bir bölgede yaşıyorsanız, yuvarlak kesim daha iyi kar sağlar. Yüksekliğini göstermek için üzerinde çitin üzerine yaslanmış bir işaret ile uzun bir kutup kullanın, böylece düz, düz bir üst elde edin – bu şekilde çok daha iyi görünüyor!

Sadece üzerlerinde yeşil büyüme bulunan sapların yeni sürgünler göndereceğini fark etmek önemlidir. Asla bir dalın kesilmemesi o kadar sert ki, sadece çıplak bir gövde. Bunlar bir daha asla filizlenmeyecek. Bu, çitinizin ömrünün başlarında kısaltmaya başlamasının başka bir nedenidir, çünkü büyümüş olmasına izin verirseniz, asla büyümeyecek çıplak kütükler bırakmadan boyutuna geri getirmek zor veya hatta imkansız olacaktır.

Bu nedenle, çitinizin ömrünün erken dönemlerinde düzeltmeye başlayın ve yılda en az bir kez düzenli olarak düzeltin. Bu şekilde, uzun yıllar boyunca düzenli, yoğun, sağlıklı ve güzel bir çitiniz olacak.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.