Gölgede Büyüyen Çiçekli Çalılıklar

Gölgede yetişen çiçekli çalılar dikmeyi planlıyor musunuz? En iyilerini bilmek ister misiniz? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Gölgede dikilebilen birçok çiçekli çalı çeşidi vardır. Güzel çiçek kümeleri olan çalılar vardır ve bazıları narin ve güzel çan benzeri çiçeklere sahiptir. Aşağıda, çiçek bahçelerinizde gölgeye ekilebilecek üst çalılar ve çalılar listelenmiştir. Bir çalı seçerken, toprak gereksinimleri, sulama, budama vb.Gibi facorlar hakkında biraz araştırma yapın, böylece ne kadar bakım gerektireceği hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Berberis 

Bu çalılar birçok çeşitte gelir ve 2-10 feet yüksekliğinde büyür. Bu çalı güzel bir yeşillik vardır ve meyveler ve çiçekler olmadan bile çarpıcı görünüyor. Daha da güzel görünmesini sağlayan parlak sarı çiçekler ve kirazlar üretir. Berberis herhangi bir özel yetiştirme şartına ihtiyaç duymaz ve her türlü toprakta yetişebilir. Ayrıca çok fazla budamaya ihtiyaç duymazlar.

Ortanca

Bunlar çiçek kümeleri üreten güzel çalılar. Pembe, mavi, beyaz vb.Gibi birçok renkte gelirler. Yaklaşık 4-6 feet yüksekliğinde büyürler ve kısmi gölge veya tam gölge koşullarında kolayca yetiştirilebilirler. Evinizin etrafında renkli bir sınır istiyorsanız, bunlar en iyi seçimdir.

Parlak Abelia

Bu çiçekli çalılar, gölgeli bahçelerde kolayca yetiştirilebilen güzel abelya melezleridir. Ancak, sıfırın altındaki soğuk havalarda devam etmezler. Yarı yaprak dökmeyen ve zarif, kemerli dallara sahiptirler. Yapraklar koyu yeşil ve parlaktır ve çiçekler çan şeklindedir ve pembe veya beyaz renklerde gelir.

Küpe çiçeği

Bunlar kısmi veya tam gölgede yetişen çok güzel çiçekli çalılardır. Canlı ve parlak renkli çiçekleri var. Yaklaşık 10 feet boyunda büyürler, ancak budama ile daha iyi bir şekilde korunabilirler. Beyaz, mercan, sıcak pembe vb.Gibi birçok renkte mevcuttur.

Kamelya

250 civarında kamelya çeşidi vardır. Bazıları normal çalı yüksekliğine, bazıları ağaç kadar büyür. Bu nedenle, bir kamelya satın alırken, ne kadar büyüyeceğini kontrol etmeyi unutmayın. Kamelyalar tam güneşte büyüyebilir, ancak kısmi gölgede daha iyi tepki verir. Bu çalılar birçok yaprakları olan büyük çekici çiçeklere sahiptir ve birçok renkte gelir.

Dağ Defne / Kaşık Ağacı
Bu bitkiler son derece güzel çiçeklere sahiptir. Yaklaşık 6-8 feet yüksekliğinde büyürler ve beyaz-mavi, beyaz-pembe, beyaz-mor, vb.Gibi çeşitli renk kombinasyonlarında gelirler. Çitler oluşturmak için süs çiçekleri olarak mükemmeldirler. Bununla birlikte, ıslak veya kil topraklarda iyi yetişmedikleri için iyi drene edilmiş toprağa ihtiyaçları vardır.

Japon Kerrias

Bunlar yaklaşık 3-5 metre yüksekliğinde ve narin parlak sarı çiçekleri olan çok güzel çalılar. Bu bitkiler kısmi gölgeyi tolere edebilir ve bir sınır oluşturmak için süs bitkileri olarak kullanılabilir. İyi drene edilmiş toprak gerektirirler ve orta ila verimli topraklarda iyi büyürler.

 

Bunlar gölgeli bir alana dikilebilecek en iyi çalılardı. Yani, yukarıdaki listeden seçiminizi yapın ve evinizin etrafında güzel bir sınır oluşturun!

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.