Çim eklemeden önce yapmanız gerekenler! Makalemizde

Çimlerinizi tohumlamadan önce hazırlamak, sadece tohumların gerçekten filizlendiğinden emin olmakla kalmaz, çimlerinizin sağlığı ve görünümünde de bir fark yaratabilir.

Havalandırma ve toprak iyileştirmeleri gibi şeyler çimlerin iyi bir şekilde başlamasına yardımcı oluyor. Peki çiminizi yeniden tohumlama için hazırlamak için başka neye ihtiyacınız var? Adım adım kılavuz için okumaya devam edin.

BEN ÇİMLERİMİ BÜYÜTMEK İSTİYORUM. NEREDEN BAŞLAYACAĞIM?

Bölgenizde denetlenecek doğru zamanın gelmesini bekleyin.

YENİDEN TOHUMLAMA İÇİN ÇİMLERİNİZİ HAZIRLAYIN

Çimlerinizdeki çim tipine uygun çim tohumu seçtiğinizden emin olun. Ya da çimleriniz iyi performans göstermediyse, bölgenizdeki iklim için en uygun çim tohumuna geçin. Neyin en iyisi olduğundan emin değil misin? Bu blog yazısı , bulunduğunuz yere göre en yaygın kullanılan çim türlerini ayırır.

Herhangi bir temel besin eksik olup olmadığını veya pH dengesiz olup olmadığını öğrenmek için toprağı test edin. Çimlerin elinden gelenin en iyisini yapabilmesi için iyi bir temele ihtiyacı vardır ve bir toprak testi ile çim toprağınızın hangi tohumlara yeni tohumlar için en iyi ortam olması gerektiğini tam olarak söyleyebilirsiniz. Bu blog yazısı ile bir toprak testi yapmayı öğrenin ve ardından toprağınızı geliştirmek için önerilen adımları izleyin.

Tohumlamadan önce çimleri biçin.

Toprağı nemlendirmek için çimleri sulayın, ancak ıslanmadığından emin olun. İyi bir kural, fazladan sulanmayı planladığınız günden önce sulamaktır, böylece toprağın kuruması için biraz zaman kalır.
Toprak nemliyken, bir çekirdek havalandırıcısı (bunları çoğu bahçe mağazasında kiralayabilirsiniz) veya manuel bir çim havalandırıcısı ile birkaç kez çimlerin üzerinden geçin. Bu, işlenecek tohumlar için toprakta küçük delikler bırakır.

HAVALANDIRMA OLMADAN DAHA FAZLA BEKLETEBİLİR MİYİM?

Havalandırma, süreçte çok önemli bir adımdır – atlamayın!

Bir süredir oturan çim toprağı biraz sertleşebilir. Ayrıca, her çim biçtiğinizde, toprakla canlı çim bıçakları arasında biriken ölü bir çim – saz denilen bir katman oluşur . Bu nedenle, bir çimi olduğu gibi bir çimden fazla tohumlama, tohumları ölü çimin ve toprağın üzerine atmanız anlamına gelir. Bu tohumlar filiz olmaz. Havalandırmanın işe yaradığı yer orasıdır – toprağı gevşetir, sazlığı giderir ve tohumlardaki havanın ve suyun akışının mükemmel bir yetişme ortamı elde etmesine yardımcı olur.

Ellerinizi bir havalandırıcının üstüne alamıyorsanız, bir sonraki en iyi seçenek, hafif sazlığı gidermek ve toprağı gevşetmek için çimlerinizi metal bir tırmıkla tırmıklamaktır. Ağır dişler için (örneğin, yarım inçten daha fazla) bir tutucu kullanın.

ÇİMLERİ AŞMANIN EN İYİ YOLU

Çimlerinizi hazırladıktan sonra, çim tohumu bir damla veya yayıcı ile uygulayın. Daha sonra bir başlangıç ​​gübre ekleyin ve tohum ile gübre toprağa hafifçe tırmıklayın. Tohumları yıkamamaya özen göstererek yumuşak bir suya batırın.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.