Elma Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Bu yazımızda elma ağacı ekmek isteyenler ve ne zaman fidanını dikeceğini bilmeyenler için yardımcı olacağız. Eğer elma fidanı dikmek istiyorsanız en uygun zaman ağaçlarda yaprak olmadığı zamandır.

Yani ağaçlarda yaprak olmadığı zaman elma fidan dikimini gerçekleştirebilirsiniz. Ağaçların döküldüğü mevsim de sonbahar ayının başları ve ilkbaharda tomurcuklar çıkana kadar olan süre zarfında elma fidanı dikebilirsiniz.

Ancak yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına bağlı olarak kış aylarında don oluşabilir ve fidandan verim alamazsınız. Bu yüzden ilkbahar ayında dikimi gerçekleştirmeniz daha da verimli olur. Fidan dikmeden önce ciddi bir şekilde toprak hazırlamanıza gerek yoktur. Eğer dikeceğiniz alanda toprakta fazla su var ise drenaj yapmanız gerekebilir. Fazla su fidanınızın köklerinin çürümesine sebep olur. Elma ağacı için büyük bir bahçede fazla dikim yapılacaksa, o toprağın önceden sürülmesi havalanma açısından daha da uygun olur.

Kısaca fidan dikim aralığından bahsedecek olursak; genel olarak nemli alanlarda böceklerin, mantarların fazla olmaması için seyrek ve kuru topraklarda dikim daha mantıklı olur. Fidan dikim aralığı genel olarak 3 metre ve 5 metre arasında olmalıdır. Ancak ağaçların arasına başka şeyler dikilecekse yani fiğ, yonca tarzı bitkilerin dikimi olacaksa, aralığa daha da dikkat edilmelidir. Son olarak aşı türü dikilecek fidanın yüksek boylu ya da bodur olmasına göre ayarlanabilir. Bu alan hesaplanarak dikim aralığını belirleyebilirsiniz.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.