Elma ağaçlarının ilkbahar dikimi için ipuçları ve teknikler

Elma ağacı dikmekten daha ödüllendirici bir yatırım yok. Önümüzdeki ilkbaharda erken diktiğiniz ağaçlar üç ila dört yıl içinde meyve vermeye başlayabilir. Ama hemen sevinç verecekler. Çocuklarınızla elma yetiştirmek ve bakım yapmak özellikle ödüllendirici olabilir. Çocuklarınızla birlikte büyüyecekler. Dikimin ilk gününde başlayan ve yıllar boyunca devam eden bir resim dergisi , çocuklarınız her resimde ağaçlarının yanında dururken, ailenizin hayatının süreceği anılarını ağacın kendisi gibi verecektir.

Neredeyse herkes ilkbaharda meyve ağaçları dikmenizi önerir, ancak hafif kışlarınız varsa ve yeni ekilen kökleri bol malçla koruyorsanız sonbaharda ondan kurtulabilirsiniz. Ancak ağaçlarınız ilkbahara kadar toprağa gitmeseydi bile iyi organik uygulama sonbaharda başlar. Daha fazla bilgi edinmek için Maine Organik Çiftçiler ve Bahçıvanlar Derneği’ne gittik . Burada (bazı eklemelerle) tavsiye ettikleri şeydir.

Ağaçlarınız için iyi bir yer bulun. Siz veya komşunuz tozlaşma amacıyla yakındaki elma ağaçlarına sahip olmadıkça, birden fazla büyümeniz gerekeceğini unutmayın. Elma ağaçlarının alabildikleri kadar güneşe ihtiyaçları vardır. Onları bir binanın gölgesine veya diğer ağaçların altına dikmeyin. Bir ağacın hava sirkülasyonu ne kadar fazla olursa, yanma ve mantar geliştirme olasılığı o kadar az olur. Havanın serin olması (veya sıcak olması durumunda yükselmesi) durumunda havanın yokuş aşağı “akacağı” hafif bir eğim en iyisidir.

Toprağı düşünün. Altındaki toprak kil veya başka bir şekilde sert paketlenmiş olsa bile, ekim yapmak için iyi bir iki metre tınlı olmalıdır. Bir sonraki adım tanıdık bir adımdır: ağacı kaldıracağınız bir kompost yığını başlatın . Toprağı kök topunun büyüklüğünden biraz daha büyük bir alanda parçalayın. İlk önce bazı kaya fosfatlarını atmak isteyebilirsinizyeni ağacınıza önümüzdeki baharda ihtiyaç duyacağı mineralleri vermek için. Bazı bahçıvanlar kireç veya bir kalsiyum kaynağı atmayı önerir, ancak bunu yapmayın. Elma ağaçları hafif asidik bir toprak gibi – pH 6.8 – 6.5 – yakın bir şeyi tolere ederler. Daha sonra, mütevazı bir kompost yığını elde edene kadar mümkün olduğunca çok organik malzeme üzerinde çalışmaya başlayın. İlkbahar geldiğinde, toprağın ağacınız için bol miktarda iyi malzemesi olacak ve daha kolay kazılacak. Bütün bir yığın başlatmak istemiyorsanız, ağacın dikileceği yere bir miktar kompost atın. İlkbaharda tekrar yapın. Bir ağacın yetiştiği toprakta ne kadar faydalı mikroplar varsa, ağacın sorun yaşama ihtimali o kadar az olur.

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.