Budama nedir? Budama’nın Önemi, Yararları ve Yöntemleri

Budama nedir? Budama’nın Önemi, Yararları ve Yöntemleri

Ormanda, ağaçlar kendi kurallarına göre büyümekte serbesttirler. Uzuvlarını dışarıya yatırabilir, dallarını büyüyecekleri kadar uzatabilirler ve eski, zayıf bacakları serbest bırakarak orman tabanına gönderebilirler.

Bizim arka bahçelerimizdeki ve sokaklarımızdaki ağaçlar, o kadar özgürlüğe ve iyi bir sebebe sahip değildir. Tabii ki ağaçlarımızın doğal görünmesini ve güçlü olduklarını ve güvenlik riski oluşturmamalarını istiyoruz.

İşte tamda burada budama seçenekleri geliyor! Bu terimi duymuş olabilir ve ağaçlarınızı budamak ile ilgili bir şey olduğunu biliyor olsanız da, budamanın ne olduğunu, niçin yaptığımızı ve nasıl yapıldığını tam olarak öğrenmek için okumaya devam edin.

Farklı Budama Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağaç budama tanımı nedir?

Budama, ağaçtaki dalları belirli bir amaç doğrultusunda seyreltmektir. Amaç, istenmeyen dalları kaldırmak, ağacın yapısını geliştirmek ve yeni, sağlıklı büyümeyi yönlendirmektir.

Budamanın faydaları nelerdir?

“Budama, ağaçlarınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri” diyor Davey’in Teksas’ın Güney Austin ofisi Mark Mann . “Uygun bir erik, hem bitkilerin uzun vadeli sağlığına hem de mülkünüzün genel görünümüne ve güvenliğine yatırımdır.”

Ağaçlarınızı süslediğinizde, tüm bu avantajları elde edersiniz!

Ağaç ve fidanlarınızı budamanın faydaları

  • Ölü, kırık veya hasarlı dallardan kurtulabilirsiniz.
  •  Mülkünüzü düşmüş dallardan kaynaklanan potansiyel hasarlardan koruyun.
  • Eski dalları kaldırdığınızda, sağlıklı ve yeni bir büyüme sağlamak için ağaçlara yeşil ışık verirsiniz.
  • Ağaçların sizin şartlarınızda büyümesini sağlayın, böylece dallar çatıya asılmayacak veya elektrik hatlarına uzanmayacaktır.

Ağaçlarınıza temiz, cilalı bir görünüm verin ve manzaranızı yükseltir.
Ağacı uzun vadeli sağlık için iyi bir temel ile ayarlayın.

Budamanın farklı türleri veya yöntemleri nelerdir?

Farklı ağaç hedefleri farklı ağaç kesme yöntemlerini çağırır.

Farklı budama teknikleri

İnceltme, uzuvları köklerine kadar geri çeker. Tam bir gölgelik açmak için kullanılan bir yöntemdir, böylece daha fazla güneş ışığı gelebilir.

Temizlik bir ağaca ince ayar yapmak gibidir. Ağaca cilalı bir görünüm vermek için ölü, hastalıklı ve hasarlı bacakları temizlemek için basit kesimler kullanılır.

Azaltma kesintileri bir ağacın boyunu veya genişliğini azaltır . Bu yöntem tipik olarak yardımcı hatlara giren veya geniş yayılmış bir ağacı azaltan dalları kısaltır.

Yapısal (boyun eğme) kesintiler, bir bitkinin yapısını ve uzun vadeli sağlığını iyileştirmek için yukarıdaki yöntemlerden bir veya daha fazlasını içerebilir.

Hiç daha önce bir ağaç/fidan budadınız mı? Bizimle deneyimlerinizi paylaşın.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.