Ağaç ne zaman dikilir ve ağaç dikilirken nelere dikkat edilir?

Ağaç dikimi yapmak için yaşadığınız bölgenin hava koşullarıyla alakalı ne zaman dikeceğinizi bilmiyorsanız ya da dikkat etmeniz gereken noktaları bilmiyorsanız aşağıda olan adımları okuyarak uygun zamanı ve ne zaman dikileceğini öğrenebilirsiniz.

Ağaç Dikimi için Uygun Mevsim Ne Zamandır?

Ağaçlandırma alanının iklim özellikleri genellikle yazları kurak ve kış aylarında yağışlı olan bölgelerde elverişli dikim sonbahar mevsimidir. Örnek olarak karaçam, servive, Halep çamı ve kızılçam gibi ağaç türleri Akdeniz bölgesinde sonbahar zamanında dikilmelidir. Ancak zorunlu olarak ilkbaharda dikim gerçekleşecekse bu ağaçların ocak ya da şubat aylarında dikilmesi gerekir. Eğer zorunlu bir durum yoksa sonbaharda dikim olması daha da verimli olur.

Toprak Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Toprak özellikleri; gevşek ve kumlu topraklara sahip alanlarda sonbahar, kil miktarı fazla olan alanlarda ise ilkbahar aylarında dikim olması uygun olur. Diğer toprak özellikleri ise toprağın nem özelliklerine bağlı belirlenir. Toprak fazla ıslak ya da çok kuru değilse dikim gerçekleştirilebilir.

Hava şartlarına göre verimin ne zaman alacağınızı söylersek, don olayları dikkate alınarak en uygun zamanda dikim olması çok önemlidir. Havanın kapalı ve bulutlu olması, durgun ve rüzgâr olmadığı zaman dikim en uygun zaman olur. Ancak sıcak ve güneşli havalarda fidan dikimi yapmanız uygun olmaz. Bu durum sonuç olarak elverişli bir sonuç almanızı sağlamaz. Yukarıda yazan uyarıları dikkate aldığınız zaman fidan dikiminde olumlu sonuçlar alırsanız.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.