Kokulu çiçek ağaç türleri nedir?

Kokulu çiçek ağaç türleri nedir? Peyzaj çalışmaları içerisinde artık kokulu çiçekler daha fazla tercih edilmeye başlandı. Çok ağır olmayıp hafif kokulara sahip olan bazı türler, bahçe ve dış mekan süslemelerinde kullanılıyor.

Peyzaj dekor veya süslemelerde artık kişiler süslü bitkileri tercihe diyor. Bu bitkileri girişe veya iç kısma yakın kısımlara yerleştirerek, hoş bir kokuyu konuklarıyla paylaşmak isteyenler için bugün sizlere güzel kokan bir kaç çiçek ağaç türünden bahsedeceğiz.

Kokulu çiçek türleri

Karanfiller

Karanfiller kokulu olup birçok peyzaj çalışmasında kullanılıyor. Kırmızı, pembe hatta beyaz ile mor gibi renkleri olan bu çiçeğin kokusu keskin ve çok güzel kokmaktadır. Peyzaj çalışmalarında ilk tercih olarak karanfil gelmektedir. Ortalama boyutları ise 20-30 cm civarındadır.

Sümbüller

Peyzaj çalışmasında bir diğer güzel kokusu olan ve tercih sebebi kolay bakıma sahip olan bitki türü de sümbüllerdir. Çok güzel kokmakta olan bu sümbüllerin neredeyse her mevsim ayakta kalmasıyla ve çiçekleriyle çok ünlü bir bitkidir.

Zambak

Zambak çiçekleri özellik bakımından yaprakları gevrek ve daha hassastır. Anten bölgelerinde yer alan polenler daha açık sarımsı renge sahiptir ve kokusu daha ağır ve daha hoştur.

Leylak

Peyzaj çalışmalarında tercihler arasında yer alan bir kokulu çiçek ise leylaktır. Çok hoş kokar ve uzun yıllar yaşamaya devam eder. İlgi çekmekte ise üstüne olmayan leylakların hem yaz hem kışın çok dayanıklı olduğunu belirtelim.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.