Mavi Ladin özellikleri, bakımı ve latince adı

Mavi Ladin Nedir?

Son dönemlerde daha çok park ile bahçelerde ağırlıklı olarak gördüğümüz ve dış mekan süslemelerinde çok fazla kullanılan bir bitkidir. Çok fazla talep olmasıyla ülkemiz içerisinde süs bitkisi yetiştiricisinin çok az olmasıyla üretim miktarında bir yetememezlik var. Bu bakımdan ise satıcılar bu tür süs bitkilerini daha çok yurt dışından sipariş vermekte. Ülkemizde mavi ladin daha çok park ile bahçelere şık bir hava katıyor.

Mavi Ladin Özellikleri Nedir?

Mavi Ladin özelliklerine başlamadan önce mavi ladin latince adı “Piceo pungens” olarak biliniyor. Mavi ladinler çamgiller ailesi içerisine girer. Mavi ladinler 25 ile 30 cm kadar uzayabilir ve 1,5 metre yarı çapa kadar sahip oldukları görülmüştür. Daha önceleri piramidal, ardından ise sütunumsu tepe yaparlar. Mavi ladinler bulundukları iklim şartlarına göre birçok farklı tonlarına sahip oldukları görülmüştür. Hatta boz, yeşil mavi ve daha parlak mavi renklerde olduğu bile görülmüştür.

Sarkık ve ince uzun kozalakları olduğu ve 6-11 cm aralığında olduğunu belirtelim. Kozalakların taze olduğu zaman rengi yeşilimsi ve olgunlaştıktan sonra saman sarısına döndüğü görülmüştür. Yapraklarını koparırsanız eğer kötü bir koku sunduğu kesin. Genel anlamda Kuzey Amerika Utah, Colorado ve Arizona’da doğal olarak yayılmıştır. Bu saydığımız bölgelerde çok fazla karlı ve soğuk yerlerde orman ağacı gelişmektedir. Yüksekliğe karşı çok dayanıklıdır. Nemli ve düz olan toprağı ise sevdiğini belirtelim. Tüm bunların yanı sıra mavi ladin yinede bütün topraklara uyum sağlar. Hem kuraklığa hem de şehrin kirli havasında bile dayanıklılığını korur.

Mavi Ladin Bakımı

Mavi ladin bakımı konusunda dikkat etmeniz gerekiyor. Mavi Ladin bakımlarına önem verin. Mavi ladin bakımında 4 şeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Toprak, Sulama, saksıda yetiştirme ve çoğaltma

Bu durumları yakından inceleyelim;

Toprak: Ladin ağaçları hem derin hemde su geçiren toprakları sever ve daha sağlıklı olur. Bunla beraber toprağın ph değerinin hafif asitli yada nötr olması daha iyi olacaktır.

Sulama: Ladin ağaçları çok fazla su istemezler. Yinede yetiştiricilik yapıyorsanız bahçelerinizde sulamayı düzenli bir şekilde yaptığınıza dikkat edin. Yaz aylarında ise aşırıya kaçmadan sulamayı unutmayın.

Saksıda Bakım: Ladin ağaçları doğal ortamlarında ve bahçelerde çok fazla yetiştirilir. Yinede saksıda yetiştirecekseniz eğer, ladin ağacının yaşamasını istiyorsanız bazı koşulları sağlamanız gerekiyor. Bu koşulları sağlarsanız eğer saksıda da ladin ağacı yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Ladin ağacının kökleri daha çok sıcağa ve soğuğa karşı hassas olduğunu belirtelim. Köklerini hızlı değişen sıcaklık değişimlerine karşı korunması için saksı kullanımı uygun olacaktır. Ancak kalın kenarlı olmasına özen gösterin. Kapalı alanda olacaklarsa eğer, susuz kalmaları halinde ise ölürler.

Çoğaltma: Ladin ağaçlarını çoğaltmak isteyebilirsiniz. Bunun için iki farklı yolunuz var. Tohum ile çoğaltma ve aşı yoluyla çoğaltma. İlk olarak mavi ladin gibi safkan olmayan bazı üretimlerde fidanların özellikleri çok fazla önem teşkil ediyor. Bunun için aşılama yöntemi tercih edilmekte.

Bir mavi ladin satın almak istiyorsanız mavi ladin kategorimizden fiyatları ve boyları görebilirsiniz.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.