Bitkilerinizi Düzgün suluyor musunuz?

Peyzajınıza yeni ağaçlar, çalılar, uzun ömürlü bitkiler, yıllık bitkiler ve / veya toprak örtüsü bitkileri koymak için yatırım yapmış olabilirsiniz. Bu ekimleri doğru bir şekilde sulamak, yatırımınızın karşılığını almasında en önemli faktördür. Ağaçları ve diğer peyzaj bitkilerini sulamaya gelince, temizlenmesi gereken birçok yanlış anlama ve varsayım vardır. Bu bitkilere iyi para harcadınız ve onları hayatta tutmak için daha fazla zaman ve para harcayacaksınız (su faturanıza). Eğer yapmazsanız, bitkiler öldüğünde bu sefer değiştirmeleri için para harcamanız gerekir. İşte yaz sıcağını yenmek için bazı sulama teknikleri…

Sahip olabileceğiniz her türlü soruyu sorun

İnsanların yeni ekimlerini sulamaları konusunda henüz doğru olmayan bazı fikirler var. Bu varsayımları temizleyelim:

Yağmur İle Doğal Sulamaya Pek Güvenmeyin

Yağış çok aldatıcı olabilir. 45 dakikalık fırtınanın sadece bitkilerinizi güzelce suladığını, ancak bunun yarısının çimlerin içine kaçtığını, çünkü çok sert yağmur yağdığını, ancak malçun sadece birkaç inç kısmını ıslak bıraktığını düşünüyorsunuz. Hafif bir yağmur yağmadığı sürece, en az 4-5 saat boyunca yağan bir yağmur olmadıkça, doğal yağışları “sulama” olarak düşünmeyin.

Hortumla Sulamak çoğu zaman yeterince iyi değildir.

2 ″ -3 ″ kök sistemine sahip minik çiçekler için işe yarayabilir, ancak oradaki yeni bir ağaç veya çalının üzerinde birkaç dakika boyunca bir hortumla ayakta durmayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

Yaprak dokusunu ıslatmayın

Bu sevimli küçük yapraklar susamış görünebilir, ancak onları püskürterek suyu emmezler. Aslında, yaprak dokusunu ıslatarak mantar hastalıklarını teşvik edebilirsiniz. Bitkilerin dibindeki su, böylece kökler suyun içine girebilir. Havai fıskiyelerden uzak durmaya çalışın, aynı şeyi yapacaklardır.

İstediğin zaman sulayabilirsiniz

Açıkçası, sabahın erken saatlerinde ve akşamlar daha iyi, çünkü yazın kavurucu güneşten daha az su buharlaşır, fakat sulayamazsanız, başka bir zaman yapın. Süreyi yapmak, hiç yapmamaktan iyidir. Sadece bitkinin dibinde sulama yaptığınızdan emin olun. Bir gecede su bile alabilirsiniz!

Ne Kadar Su, Ne Kadar Süre?

Bunu sadece son birkaç on yıldaki birkaç örnekte gördük. Mülk sahiplerinin büyük çoğunluğu, bitkilerinin haftalık olarak ne kadar su alması gerektiğini hafife alıyor.

Bu zordur çünkü cevap ne kadar sıcak, ne kadar rüzgar olduğuna, toprağınızda ne kadar kil olduğuna ve ne tür bir bitki suladığınıza, vb. Göre değişir. Her zaman değişkenler vardır. Bu kuralların ortalama kurallar olduğunu anlayın. Listelenen bu zorluklardan herhangi birine sahipseniz, durumunuz için sayıları ayarlamanız gerekecektir. Örneğin, bir hafta boyunca 90-100 derece ise, çabalarınızı arttırmanız gerekir.

Bitkileriniz en az bir yıl olgunlaşmamış. Bitki ne kadar büyük olursa, kök sistemini nem için toprağa ulaşacak küçük, lifli köklerle onarmak o kadar uzun sürer. Göre Arbor Günü Vakfı , kurulduğu kök sistemini almak için büyüyen mevsim bir çift sürebilir. İlk yıl gerektiğinde suya hazır olun. Eğer hava donarsa, daha sonra ısınana kadar sulamaya devam etmeniz gerekmez.

Isıya, yağmurlu günlerin yetersizliğine ve toprak şartlarına bağlı olarak haftada 3-4 kez suya ihtiyacınız olacaktır. Koşullar daha şiddetli veya elverişli ise, ayarlamanız gerekir.

Şimdi, bitkilerin doğru şekilde sulandırılması için ilke ve ipuçlarıyla birlikte farklı bitki türlerinin gereksinimlerini inceleyelim.

Ağaçlar

Anahtar İlkeler

Kök top ne kadar büyük? Sadece ilk birkaç inç toprağı sulamıyorsun. Amacınız, toprağı / malçını kök topunun üzerine yavaşça sulamak, böylece suyun akmaması ve tüm kök bölgesini ıslatmak için yavaşça toprağa sızması. Taktığımız ortalama bir ağacın derinliği 20 ″ -30 ″ olan kök topuna sahiptir. (Şimdi neden orada bir hortum ile birkaç dakika bekletmenin işe yaramadığını anlayın?)

Nasıl Yapılır İş

Bir ağacı sulamanın en kolay ve en ucuz yolu, bir kaç santim uzakta, gövdenin tabanına bir hortum koymaktır. Hortumu yavaş bir kandırmaya çevirin ve izleyin. Bir sürü akış elde ediyorsanız, hortumu kapatmanız gerekir. Büyük olasılıkla hortumun gövde etrafında 3 konumda bir saat boyunca çalıştırılması gerekecektir.

Bu size göre bir yöntem gibi görünmüyorsa, sağanak hortumlarını kullanabilirsiniz. Bu köpük hortumları standart bir bahçe hortumunun ucuna bağlanır ve suyu yanlarından damlatır. Hortumu ağaçlarınızın tabanının etrafına yayın, böylece tüm kök topunun üzerine dolanırlar. Çok fazla sayıda hortumun birbirine bağlanmamasına dikkat edin, aksi takdirde uçtakiler yeterli su basıncı almaz. Genellikle 100 hose hortumdan sonra basınç kaybedersiniz. Hortumun 1/4 veya 1/2 oranında açılmasını istemeyeceksiniz.

Başka bir yöntem arıyorsanız, harika çalışan bir diğeri de bitkilerin çevresinde sulama torbaları veya kaplar kullanmaktır. Bu rezervuarlar 10 galonluk su ile hızlı bir şekilde doldurulur ve tabanda yavaşça ağaçların sulanmasına neden olacak küçük delikler bulunur.

Çalılar

Anahtar İlkeler

Bir ağaç için geçerli olan aynı prensipler çalılar için de geçerlidir, ancak daha küçük bir ölçekte. Çalılar çeşitli boyutlarda kaplarda ve kök toplarında bulunur. Amacınız, bütün kök topunun nemli olmasını sağlamaktır. Kök top ne kadar büyük? Sadece ilk birkaç inç toprağı sulamıyorsun. Amacınız, toprağı / malçını kök topunun üzerine yavaşça sulamak, böylece suyun akmaması ve tüm kök bölgesini ıslatmak için yavaşça toprağa sızması. Taktığımız ortalama bir çalı 12 ″ -20 ″ derinlikte bir kök topuna sahiptir.

Nasıl Yapılır

Çalıları sulamanın en kolay ve en ucuz yolu, tesisin tabanına birkaç santim uzakta bir hortum koymaktır. Hortumu yavaş bir kandırmaya çevirin ve izleyin. İyi bir akış elde ediyorsanız, hortumu kapatmanız gerekir. Büyük olasılıkla hortumun gövde etrafında 2-3 pozisyonda yaklaşık 10-20 dakika boyunca çalıştırılması gerekecektir.

Bu sizin için bir yöntem gibi görünmüyorsa, az önce bahsettiğimiz sağanak hortumlarını kullanabilirsiniz. Hortumu, çalı topuzunuzun etrafına yayılacak şekilde çalı tabanınızın etrafına yayın. Çok fazla sayıda hortumun birbirine bağlanmamasına dikkat edin, aksi takdirde uçtakiler yeterli su basıncı almaz. Genellikle 100 hose hortumdan sonra basınç kaybedersiniz. Hortumun, ağaçlardaki gibi 1/4 veya 1/2 ‘den daha fazla açılmasını istemezsiniz.

Çiçekler

Çevre düzenleme Anahtar İlkeler

Bu bitkilerin çoğu, ekildikten sonra ilk 3 ″ -8 ″ toprakta köklere sahip olacaktır. Bu farklı bir yaklaşım anlamına gelir. Her yerde uzun süre sulamak zorunda kalmazsınız, ancak ilk birkaç santim toprak ve malçın şartlara bağlı olarak hızla kurumasını sağlayabilirsiniz. Bir ağacı suladığınızda, kök birkaç sistemin kurumasına rağmen nemin hala düşük olmasına rağmen, küçük bitkilerde, sıcak ve kuru ise daha sık sulanmanız gerekebilir.

Nasıl Yapılır

Hortumunuzun ucunda bir sulama çubuğunu (duş başlığına benzer şekilde) kullanabilir ve her bitkiyi 15-20 saniye boyunca ayrı ayrı sulayabilir, daha sonra 20 saniye ara verebilirsiniz (bir sonraki tesise geçebilirsiniz) ve sonra gel geri dönün ve bu küçük bitki için tekrar 15-20 saniye sulama yapın.

Yıllık geniş alan veya toprak örtüsünüz varsa, tepegözlü yağmurlama sistemi kullanmayı düşünebilirsiniz. Alacakaranlıktan sonraki 3-4 saat içinde sulanmadığınızdan emin olun, böylece bitki yaprakları bütün gece ıslak kalmaz ve mantar hastalıklarını teşvik eder.

Tepegözlü bir yağmurlama kullanıyorsanız, yağmurlama sisteminizi her seferinde yaklaşık 20 dakika boyunca günde birkaç kez çalıştırmanız gerekir.

Bitkilerin Doğru Sulandığı Nasıl Anlaşılır?

Bitkilerin size solma ve bırakma yapraklarından bahsetmelerini beklemeyin! Bu durumda, bitkinin köklerini canlı tutmak için sulayacaksınız, böylece daha sonra geri gelebilir. Toprağı inceleyin. Elleriniz, toprak probu, bahçe malası veya kürekle etrafınızı kazın. Ne kadar sulandırdığınızı hemen anlayabilirsiniz.

Size iyi şanslar diliyoruz! Zaman ayırır ve doğru şekilde sulamayı taahhüt ederseniz, yatırımınızdan en iyi şekilde faydalanacak ve güzel, sağlıklı bitkilere sahip olacaksınız. Peyzajınızın sulama ihtiyaçları hakkında bir profesyonel ile konuşmak istiyorsanız, lütfen Bize Ulaşın .

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.