Lavanta bahçesi nasıl oluşturulur?

Lavanta bahçesi oluşturma

Bahçenizde mor bir lavanta görüntüsü ve güneşli bir öğleden sonra açık bir pencereden lavantanın ferahlatıcı kokusunu almayı mı hayal ediyorsunuz? Neredeyse herkes bu hayali yerine getirebilecek minivan bahçesi yapabilir. Bir binanın kenarı boyunca, bir daire içinde, bir düğün bahçesi içinde veya kaldırım veya garaj yolu boyunca düz bir çizgi yatağında bir mini yatak oluşturulabilir.

Dikkate alınması gereken birkaç şey var:

1.) Doğru yeri ve tam drenajlı güneşli yeri seçin.
2.) Toprağını hazırla; kumlu bir toprak idealdir, ancak herhangi bir toprağı kullanabilirsiniz.
3.) Bahçeniz için doğru çeşidi seçin ve onları hava sirkülasyonu için alana oranlı bir şekilde bitki satın alın.
4.) Bitki, Su, Malç vb. bahçe araçlarını edinin.

Zamanlamayı ve Doğru Konumu Seçmek

Bahçenizdeki en fazla güneş ışığını alan bir yer seçin. Önce bahçenizi çizin ve kaç tane bitki alacağınıza karar verin. Don tehlikesi ortadan kalktıktan sonra, ancak sıcaklığın çok fazla sulanmasını gerektirmeden önce haziran başında ekme planı yapın. Ülkenin bazı sıcak bölgelerinde sonbahar dikimi iyidir. Şiddetli bir yağmur suyunun hızla bahçeden akabileceği doğal bir eğimle iyi drenajınız olduğundan emin olun. Lavanta yağmuru sever, ancak kökünün sürekli “ıslak” olmasını sevmez… lavanta bahçesinde hiç durgun su yoktur. (durgun su kök çürüklüğüne yol açar – çok üzücü bir durumdur).

Toprak Hazırlama

Lavanta, tıpkı asıl geldiği Akdeniz toprağı gibi, kumlu ve küçük bir toprağı sever. Toprağımızın içinde çok fazla kil var, bu yüzden 20 cm derinlikteki bir çukur kazarak, saksı toprağı ve ponza taşı ile çukuru doldurun. Bu toprak karışımı parmaklarınızda parçalanmalı ve sağlıklı kök büyümesini desteklemeye yardımcı olacak şekilde “gevrek” olmalıdır. Ayrıca oyun kumu ekleyebilirsiniz, ancak oyun kumunu malç için ayırmanızı tavsiye ederiz. Toprak karışımının 7 pH’a sahip olduğundan emin olmak için bir mini toprak test cihazı kullanın. 6 veya daha düşük bir PH, sağlıklı büyüme için çok asitlidir. Lavanta “nötr(basit)” toprağı sever, bu nedenle gübre eklemeye nadiren ihtiyaç vardır.

Bahçeniz için doğru lavanta bitkilerini seçme

Şu anda pazarda yaklaşık 200 çeşit lavanta bulunmaktadır. Yetişen bölgenizde iyi olacak bitkileri elde etmek için yerel bir fidanlıktan satın almanızı öneririz. En sıkıntılı hava seçimi yapacak olursak Angustifolia Munstead ve Hidcote gibi çok sert kış lavantaları ekebilirsiniz. Uzun sapları seviyorsanız, soğuk, yağmurlu ve yağışlı hava koşullarına dayanabilen yeni bir “Olağanüstü” çeşidini düşünün. Bu uzun saplı çok sağlam bir Lavandin, Grosso’nun bir çeşididir. Göze dolgunluk katacak bir bahçe tasarlamak istiyorsanız, tüm lavantalar aynı cins olmalıdır.

Bahçenizde peyzaj çalışması yapılmış ise; karışık çok yıllık bir bahçeye lavanta bitkisi kokulu mor bir vurgu olarak eklemeyi düşünün. Gül ve diğer pek çok favori ile iyi eşleşir.

Çiçek açarak sizi iyi hissettirecek zaman

Bahçeniz Haziran ortasından Temmuz ortasına kadar artı veya eksi iki hafta boyunca size renk, koku ve zevk verecektir. Ağustos ayında dinlenebilir ve eylül ayında tekrar çiçek açabilir. Evinize ve hediye vermenize yetecek kadar lavanta sağlayabilir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.