Arizona Mavi Selvi ,Bakım ve Hastalıklar

Arizona selvi ( Cupressus arizonica ), Kuzey Amerika’nın güneybatı bölgesinden gelen dökmeyen bir kozalaklı ağaçtır . Türkiye bölgesinde yaygın bilinen adı Mavi Selvi‘dir

Latin isim

Bu ağacın botanik adı Cupressus arizonica‘dır ve Cupressaceae familyasındadır. Diğer akrabalar ardıç ağaçları ve çalıları ( Juniperus spp.), Arborvitae ( Thuja spp.), Kel selvi ( Taxodium distichum ) ve şafak sekozu ( Metasequoia glyptostroboides ) içerir.

Bu türün Latince ismi eşanlamlısı Hesperocyparis arizonica .

 

Mavi Servi Boyut ve şekil

Boyut, mevcut çeşide ve yetiştirme koşullarına bağlı olacaktır. 20-90 ‘boyunda herhangi bir yerde olabilir ve piramidal bir şekle dönüşür.

Maruz kalma, teşhir, poz
Cupressus arizonica’nın tam güneş sağlayacak bir alana ihtiyacı var .

Yeşillik / Çiçekler / Meyve
Küçük yapraklar pul gibi görünür ve gri-yeşil ve mavi-yeşil gibi farklı çeşitlerde farklı yeşil tonlarında gelir. Arizona selvi, monoecious ve hem erkek hem de dişi çiçekler, küçük, sarımsı yeşil ve dalları uçlarında bulunur.

Cupressus arizonica , doğal ortamında orman yangınlarına adapte olmuş bir tür örneğidir. Yumurta şeklindeki koniler, bir yangın geçene kadar kendi başlarına açılmayacak ve bölgeyi başarılı bir şekilde tekrar doldurmalarını sağlayacaktır.

Tasarım İpuçları

Arizona Mavi Selvi mükemmel bir seçimdir, çünkü eğer kök sistemi kendini yayma ve tutma şansına sahipse, daha az su kullanabilir. Arizona selvi, kesilmiş veya yaşayan bir süsağacı olarak kullanılmak üzere yetiştirilebilir .

Büyüme İpuçları

Cupressus arizonica kuru toprakları tolere edebilir. Seçilen herhangi bir yer optimum büyüme için uygun drenaj sağlamalıdır. Düzenli sulanırsa daha iyi büyür.

Bu türleri yaymak için kesimler veya bir yan kaplama grefti kullanabilirsiniz. Tohumları filizlendirebilirsin, ama konileri açmaları için ateşe maruz kalmaları gerekir.

Bakım ve Budama

Arizona selvi bir çit haline getirmek için budanabilir. Ölü, hasar görmüş veya hastalıklı dalları çıkarmazsanız aksi takdirde çok az budama ihtiyacı olacaktır .

Zararlılar ve Hastalıklar

Bagworms yaprak dökülmesine neden olur, çünkü bu larvalar yapraklarını çiğniyorlar.
Selvi kabuğu böcekleri ( Phloeosinus spp.) Gövdeye delikler açacak ve böceklerden yeterince kurtulamadığınız takdirde ağacı öldürebilir .
Ökse otları ağacın dallarına kök yollayan ve besinleri çalan parazitik çalılardır. Büyümesini ve yayılmasını önlemek için mümkünse ilk oluştuğunda, etkilenen dalları budanmalısınız.
Gymnosporangium pasları mantarlar istila ettiğinde ortaya çıkar. Safra ve cadılar süpürgeleri gibi sorunlara yol açabilir . Bu paslanmalar yağmurlu yıllar dışında genellikle çok sorunlu değildir.
Phomopsis yanıklığı yeni büyümenin sararmasına ve sonra ölünce kahverengiye dönüşmesine neden olur. Toprağınızın iyi bir drenaj sunduğundan emin olun, çünkü çok fazla nemlilik sorunu daha da kötüleştirebilir.
Kök kanserler, ağacın genel sağlığının korunmasına yardımcı olduklarını fark ettiğiniz anda budanmalıdır.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

1 Yorum

  1. mavi selvi ağaçlarım 3m boyutuna ulaştı. Ancak alt kesimlerinde kuruma ve yaprak dökülmesi artmaya başladı. Kabukları da dökülmeye başladı. Ağaçlarım kurumaya başladı. Hastalığı ve çözümü nasıl olacak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.