Mevcut bir çim üzerinde çim döşeme

Genelde insanlar mevcut bir çimin üzerine çim döşemenin daha doğru ve zaman kazandırdığına inanırlar. Aslında mevcut çim üzerine taze çim sermek kolaylık değil ve çiminizi öldürebilir. Bu bakımdan kolaylık sağlarken daha fazla iş yapmış olursunuz.

Çim döşemek zahmetli bir iştir. Bu bakımdan kişiler taze bir çim kurarken daima kısayol arayışı içine girerler. Teoriye göre çiminizi kısa biçmek ile mevcut çimlerin üzerine yeni çim koymak basit iştir. Çoğu insan alt kısımda kalan çimlerin öleceğini ve taze çim için besinler sağlayacağını ifade etse de yanlıştır.

Neden Yanlış?

Yeni çim koyduktan sonra köklerin toprağa direk temas etmesi olasılıktır. Bu bakımdan bir kök sistemi sorunu yaşarız. Mevcut olan çimlerin üzerine taze çimen koyarsanız, yeni çimenlerin kökleri toprak yatağına ulaşmasını zorlaştıracaktır. Yeni çimlerinizin kökleri, ihtiyaç duyduğu toprağa ulaşmadan hemen önce eski çimlerin kök sistemine temas etmesi için iki kat çalışma gerekecek. Daha fazla iş çıkacaktır.

Yeni çiminiz önceki çimlerinizin üstünde öldükten sonra yeni çimlerin kök salması için iki kat çim gerekiyor. Bu bakımdan altta yatan sod tabasının, ayrışmak yerine kompost besinler olduğunu fark edeceksiniz.

Yerine Ne Yapmalısınız?

Yeni çim yerleştirmeden hemen önce eski çimlerinizi güzel şekilde kaldırın. Yeni çiminizin güçlü kök geliştirmesi için ilk adım bu adımdır.

Eski çimlerinizi güzel bir şekilde biçerek işe başlayın. Mümkün olduğunda çok kupürü torbalayın yada tırmaklama işlemi ile devam edin. Sopa yada kaya gibi gevşek kalıntılardan uzak durum ve çıkarın. Biçme bittikten sonra tüm çimleri dört ila altı inç derinliğe kadar rototiller kullanarak gerçekleştirin.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.