Smaragd Mazı Bazı Özellikleri

Mazı occidentalis ‘Smaragd’ veya ‘Zümrüt Yeşili’ (Amerikan Arborvitae), parlak, parlak yeşil yapraklı dik spreylerle yarı cüce, dökmeyen, kompakt, dar, dik bir bitkidir. Yavaş büyüyen, yılda yaklaşık 12 inç (30 cm), rengini korur ve kışın renk değiştirmez. Manzarada görkemli bir ünlem işareti oluşturan, güvenilir ve selvi için değerli, sağlam bir alternatif temsil eder. Çit ve bordürlerde kullanım için oldukça popüler bir bitki.

Smaragd Mazı Genel Bilgiler

  • Kraliyet Bahçe Bitkileri Derneği’nin Merit Garden of prestijli Ödülü’nü aldı.
  • Yavaş büyüyen, bu Amerikan arborvita 15-20 yıl içinde 12-14 fit (360-420 cm) ve 3-4 fit (90-120 cm) genişliğe ulaşabilir.
  • Tam bir güneş aşığı olan bu bitki kolayca ortalama, nemli, iyi drene topraklarda yetiştirilir. Genellikle sıcak yaz iklimlerinde hafif bir öğleden sonra gölgesini takdir eder. Yeşillik yoğunluğunun çok fazla gölgede gevşettiğini unutmayın. Çok çeşitli toprakları tolere eder. Nemli havalarda düzenli olarak yağmur yağar ve büyür. Kuru şartlara toleranssız. Kurutma rüzgarlarını özellikle gençken koruyun.
  • Temel bitki olarak örnek bitki veya çalı sınırları, çitleri ve elekleri olarak mükemmel. Kaya bahçelerine uygundur. Islak alanlarda ve bataklık ve bataklıkların yakınında iyi performans gösterir.
  • Ciddi böcek veya hastalık problemi yok. Örümcek akarları, bagwormlar veya coryneum canker tarafından etkilenebilir.
  • Düşük bakım gerektiren Amerikan arborvita, daha özel bir sütun için kaymayı iyi tolere eder. Yeni büyüme başlamadan önce erken ilkbaharda budama. Cömert bir kök bölgesi malç sağlayın
  • Yarı sert ağaç kesimleri ile çoğaltılabilir
  • Yerli Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri, Orta Atlantik Amerika Birleşik Devletleri, Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey-Orta Amerika Birleşik Devletleri, Orta Amerika Birleşik Devletleri, Kanada

Soğuk kuzey manzaralarına uygun, en çok yönlü, büyümesi kolay yeşil bitkilerden biridir. Bu çekici çalılar, örnek bitkiler, çitlerin, temel dikimleri ve rüzgar koruyucuları gibi mükemmel.

 

Defne Çitleri Türleri

Birkaç farklı türde defne çitleri bulunmaktadır. Defne çitleri, yapraklarını dökmeyen çitlerdir. Bu yazımızda sizlere defne çitleri türü hakkında detaylı bilgi…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.