Çit dikmek için yılın en iyi zamanı nedir?

Genel kural, Kasım ve Nisan ayları arasında bahçe takvimi için yeni çitler ve çalılar ekmenin en iyi zamanıdr. Ancak, bu bir çit dikmek için tek kesin zaman değil. Yılın herhangi bir zamanında ekim yapabilen ve hava şartlarına ve toprak koşullarına izin veren çok çeşitli koruma önlemlerine sahibiz.

Bu korunma bitkileri yıl boyunca satın alınabilir ve dikim alanınız sulanmadığı veya donmadığı sürece herhangi bir zamanda ekilebilir.

Yaprak dökmeyen çitleri Leylandii,Defne gibi

yaprak dökmeyen çit bitkileri,sonbaharın erken döneminde ekimden yararlanır, çünkü toprak hala ılık olur ve böylece kışın kök büyümesini teşvik eder. Yaprak dökmeyen kış mevsimine kadar bitkileri yetiştirmek mümkündür – bu, bahardan önce derin, güçlü bir kök sistemi kurmalarını ve böylece ılık aylarda kuru büyülere karşı daha az savunmasız olmalarını sağlar.

Yaprak döken çitleri Kayın vb(tüm yaprak döken çit koruma türleri)

gibi koruma çitleri,sonbaharda ve kış sonunda, normalde yapraklar düşmeye başladıktan sonra en iyi şekilde dikilir. Bu zamanda ekim yapmanın avantajları, çitinizin yaprak sistemini desteklemek için daha az su ve besin gerektirmesidir, yani bu bileşenler kök sistemini güçlendirmek için kullanılabilir.

Çıplak Kök tesisleri ve Kök Top koruması

Sadece uyku mevsimi boyunca tedarik edilmelerine rağmen, bu kök tiplerini yıl boyunca, kökleri ve kök bilyeleri için ekim mevsimi başlar başlamaz bitkilerinizi teslim almak için ön sipariş verebilirsiniz. Çıplak kök ve kök bilyeli korunma bitkileri, bitki kök sisteminin hareketsiz olduğu Kasım ve Mayıs ayları arasında kullanılabilir. Bu dönemde ekim, kaldırma ve yeniden ekim sırasında herhangi bir hasarı devam ettiren kök sisteminin çok düşük bir riski olduğu anlamına gelir, bu nedenle baharın geldiği zaman sağlıklı ve güçlü bir çitle sonuçlanır.
Uyuyan mevsimin sonunda, Ocak ayında azami dormansi seviyelerinde oldukları için soğuk hava deposunda bulunan çıplak köklerimiz var. Bu, mevsim hafifçe uzatılır, ancak soğuk depoda tutulan bitkilerin doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede ekilmesi gerekir;

Öncelikle uykuda olan mevsimde sadece Kasım ve Nisan ayları arasında ekilebilecek kök topaklı ağaçlar stoklarız. Bununla birlikte, talep üzerine saksıda yetişen pilon ağaçları da tedarik edebiliriz.

Yaz aylarında ekmeyi planlıyorsanız, daha sıcak hava ve olası kurak dönemlere karşı koyabilmesi için çitinizin ihtiyaç duyacağı fazladan suyu düşündüğünüz sürece bu kabul edilebilir. Ayrıca, günün sıcağından kaçınmak için suya en uygun zamanın sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerinde olduğunu hatırlamanız gerekir. Düzenli bir sulama rejimi sürdürme konusunda endişeleriniz varsa , bitkilerinizi sulamanızı hatırlatan her zaman sızdıran bir hortum sistemi kurabilirsiniz . Malç bastırmak için bir yabancı ot bastırıcı kumaş kullanmak da yeni bakımınızı sürekli bakım olmadan yabani otlardan uzak tutmanın iyi bir yoludur.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.