Toprak analizi nasıl yapılır?

Toprak analizi nasıl yapılır? ( Neden bir toprak testine ihtiyaç duyarız? )

Bitkilerimiz veya ağaçlarımız dertte olduğunda ilk öngörümüz, onları hidrate etmek veya gübreyi bırakmak için bir hortuma ulaşmak ve yeni büyüme için umut verir.

Fakat bitkilerle ilgili problemler her zaman yer üstünde olup bitenlerle ilgili değildir – bazen daha derine inmemiz gerekir. Toprak iyi durumda değilse, bitkinin sağlığını gerçekten etkileyebilir. Aslında, bitkilerle ilgili problemlerin% 80’inin sağlıksız toprağa kadar geri götürülebileceği tahmin ediliyor!

Bu yüzden bahçenizin toprağını test etmek çok önemlidir. Bir toprak analizi, bitkilerinizi korumanın en iyi yolu hakkında size her türlü değerli bilgiyi verir. Aşağıda, nasıl ve neden toprak analiziyapılacağını öğrenin.

BAHÇEMDE TOPRAK ANALİZİNİ NASIL DOĞRU YAPARIM?

Toprak analizi yapmak için ihtiyacınız olan tek şey bir test kiti, bir bahçe malası ve bir kova.

Toprağınızıanaliz etmek için aşağıdaki dört basit adımı uygulayın:

  • Başlamak için bitki yatağınızdan bir nokta seçin ve malayı yaklaşık 6-10 inç aşağıya daldırın. O toprak yığınını yukarı çekin ve kovaya ekleyin.
  • Rasgele örnekler elde etmek için bitki yatağı boyunca zikzak yaparak, bu işlemi 10 ila 15 kez daha tekrarlayın.
  • Örnekleri kovada birlikte karıştırın.
  • Numuneden 2 fincan karıştırın ve test için bir kenara koyun.

TOPRAK ANALİZİ NEYİ KONTROL EDER?

Bir toprak analizi iki şeyi kontrol eder – toprak pH’ı ve topraktaki mevcut besinler

Eğer toprak pH’ı çok düşük veya çok yüksekse, bitkiler toprakta kendilerine verilen besin maddelerini alamazlar. Bir toprak testi yapın ve toprağınızın pH değerini dengelemek için tam olarak neye ihtiyacı olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu, bitkilerinizin neden büyümeyeceğini anlamak için artık tahmin yapan oyunlar oynamak anlamına gelmiyor.

Testler ayrıca mevcut besinleri de kontrol eder. Toprağınız hangi besinlerin eksik olduğunu bildiğiniz zaman, boşlukları dolduran bir gübre seçebilirsiniz. Bitkilerinizin tam olarak ne tür bir gübreye ihtiyacı olduğunu ve ne kadar kullanacağınızı bilerek tasarruf edebileceğiniz her zaman ve parayı düşünün.

Sadece eve götürmek için, toprak testlerinin yapılması çok hızlıdır. Numunelerinizi toplamanız 10 dakika alacaktır.

AĞAÇLARIN ETRAFINDAKİ TOPRAĞI KONTROL ETMEK İÇİN YILIN EN İYİ ZAMANI NEDİR?

Toprağınızı analiz etmek için en uygun zaman, ekmeyi planlamanızdan birkaç hafta öncedir. Örneğin sonbaharda test edin, örneğin geç sonbaharda veya erken ilkbaharda ekimden önce toprağınızın durumunu anlamak için..

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Deneme

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.