Ceviz İçin İdeal Toprak

Ceviz İçin İdeal Toprak

Günümüzde en çok dikilen fidan çeşitlerinden olan ceviz, nasıl dikilir, bakımı nasıl olur, budaması nasıl olmalı gibi sorular gelirken aynı zaman da ceviz için ideal toprak hangisidir sorusu da en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ceviz ağaçlarının daha verimli ve daha sağlam olabilmesi için toprak önemli konulardan olup, tabi ki bakımı ve budaması da bunlara ek olarak önemli konular arasında yer almaktadır.

Ceviz için uygun toprak orta-ince tekstürlü killi kumlu toprak olup, bu toprağın zengin ve verimli olması aslında köklerin daha derine gitmesini sağlar. Kök derinliğini sınırlayan topraklar ise ceviz için zararlı olup, fidan tutarak verim verse de istenilen verimi sağlamaz.

Ceviz Nasıl Dikilir?

Türkiye’de en çok dikim yapılan fidanlardan birisi olan ceviz dikimi için uygun toprak temin edildikten sonra 250 ile 300 cm toprak derinliğine dikilmektedir. Ceviz için ideal toprak pH değeri 6 civarında olmalıdır. pH değeri uygun olmayan topraklar da ise gübreleme yöntemi ile bu değer normale döndürülmesi hedeflenmelidir.

Ceviz dikiminde önemli olan toprak dışında uyumlu ortamdır. Yüksek ve hava akışı daha yaygın olan yerler ceviz yetiştiriciliği için daha verimli olmasını sağlarken, soğuk hava yukarıdan aşağıya aktığı için don şansı da cevizde oldukça düşük vurgu sağlar. Bu durum da daha verimli ve daha sağlıklı cevizlerin oluşmasına neden olur.

Ceviz İçin Toprak Analizi

Ceviz dikerken mutlaka bulunulan bahçenin uygun olmasından ziyade toprak analizi yapılması gerekmektedir. Toprağın pH değerinin 6 ile 7 arasında olması tam anlamı ile ideal bir alan olduğunu göstermekte olup, buraya dilediğiniz kadar ceviz dikimi yapabilirsiniz.

Aynı zaman da toprağın su tutma kapasitesinin ise yüzde 45 ile 55 arasında olması ceviz için önemli unsurlardan olup, kesinlikle bunun da analizin yapılması şarttır. Ceviz bahçesi dikmek isteyen kişiler cevizden oldukça sağlam verim elde etmesi ve emeklerinin boşa çıkmaması için analiz yaptırması şarttır. Analizi ise 30-60-90 cm derinliklerden alarak yapılması uygun olup, bilen kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.