Yaprak Dökmeyen Ağaçların Ölüm Nedenleri Neler?

Yaprak dökmeyen ağacınızın ilk günlerine geri dönün. Titizlikle özen göstererek ağacın gelişip zümrüt yeşili iğneleri çukurun dibinden tepeye kadar çürümesini izlediyseniz eyvah!

Yıllar sonra, bu yaşlı alt dallar hastalık ve böcekler için bir hedef haline gelir.

Yaprak dökmeyen ağaçlar dipten kahverengi renge dönüşür ve çirkin bir görüntü alır. Artı, bunun çam veya ladininizin ölmekte olduğu anlamına geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Azalan ağacınızı nasıl kurtaracağınızı görmek için bunları gözlemleyin.

YAPRAK DÖKMEYEN AĞACIM NEDEN ALTTAN KAHVERENGİ OLUYOR?

1) SU, EN ÖNEMLİ ETKENLERDEN

Kuraklık benzeri şartlarda, herdem yeşilleri tüm iğnelerine yeteri kadar su alma konusunda sorun yaşayabilir. Sonuç olarak, alt iğneler ağacın geri kalanını nemlendirmek için ölür.

Bu sorunu düzeltmek kolaydır!

Ağacın toprağı dokunuşa kuru ise, yazın kuru büyülerinden fazladan su verin . Düşme boyunca sulamaya devam edin ve nemi korumak için malç uygulayın .

2) ZARARLI VEYA HASTALIK

Yaprak dökmeyenler birkaç yaygın zararlıyı ve hastalığı çekerler. En yaygın olarak, ağaçların içten dışa saldıran çam böceği ve gövdeden sapı sararken dallara çıkıntı yapan sitospora kanserli hastalığı vardır.

Böcek istilasına işaret eden küçük delikler veya talaşlar için fidanların dallarına bakın. Bir çam veya ladin üzerindeki bir hastalığı tespit etmek için, beyaz dallardan sızan büyük kanserlerden iç dallarda iğne ölümüne kadar  arayın.

Tuhaf ya da endişe verici bir şey görürseniz, bir uzmana danışın. En iyi hareket tarzınızı teşhis ve belirlemeye yardımcı olacak.

3) SADECE DOĞAL.

Yaprak dökmeyen ağaçlar doğal olarak yaşlı iğneleri büyüme döngüsünün bir parçası olarak yok eder. Ayrıca, daha yüksek iğneler dallandığında, güneş ışığından tıkanan daha düşük olanlar ölebilir. Ağaçlar sınırlı miktarda enerjiye sahip olduklarından fotosentezi tamamlamak için güneş ışığı alabilen iğnelere öncelik vermek istiyorlar.

Toprak dokunuşa nemli olduğu ve bir istila lekesi görmediğiniz sürece, ağacınız iyi durumdadır.

Daha iyi bir görünüm için esmerleşme dallarını budamanın güvenli olup olmadığını görmek için ağaç uzmanınıza danışın. Sadece güvenli olmak için! Bu şekilde, eğer bir sorun olursa, onu tespit edebilir ve daha erken bir tedavi planı geliştirebiliriz.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.