Ceviz Tohumu Hangi Aylarda Dikilir?

Ceviz Tohumu Hangi Aylarda Dikilir?

Ceviz yetiştiriciliğinde en önemli süreçlerden bir tanesini temsil eden tohum dikme, uygun zaman aralığında yapılmalıdır. Özellikle toprak koşulları ve mevsim şartları doğru seçilerek ekilen tohumdan maksimum verim alınabilmesi gerekiyor. Bu sayede yetiştiricilik adına önemli bir adım atabilir, işlemlerin tamamlanması sonrasında etkili bir sonuç alabilmeniz mümkün hale gelir. Peki, ceviz tohumu hangi aylarda dikilir?

Ceviz Tohumu İçin İdeal Mevsim

Ülkemizde ceviz tohumu dikimi, genellikle mart ayı içerisinde yapılır. İlkbaharın ilk ayında gerçekleştirilen tohumlama işlemi, ilk meyvesini ise temmuz ayı civarında vermeye başlar. Yaz ortasında çiçeklenmeye başlayan tohumlar, bu sayede aşılama için uygun kıvama gelir.

Ceviz yetiştiriciliği açısından aşılama işlemi son derece önemlidir. Tohumlardan maksimum verim alınabilmesi ve yüksek miktarda gelir elde edilmesi için çoğaltma işlemi uygulanmaktadır. Nitekim aşılama ile hayata geçen çoğaltma işlemi, akabinde ise gerekli bakım ve ilginin verilmesi ile fayda sağlamaya başlar. Günümüzde pek çok farklı bölgelerde ceviz yetiştiriciliğine rastlamak mümkündür. Ancak damak tadına hitap eden cevizler için elbette pek çok farklı unsura dikkat edilmesi gerekir.

Ceviz Yetiştirmek Profesyonellik İstiyor

Ülkemizde ceviz yetiştiriciliği ne yazık ki oldukça kolay gözle bakılan bir süreç olarak biliniyor. Oysa ceviz yetiştirmek hem sabırlı olmayı hem de titiz hareket etmeyi gerektirir. Ayrıca toprak seçimi, sulamada kullanılacak su ve aşılama gibi tüm noktaların profesyonelce gerçekleştirilmesi önem teşkil ediyor.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.