Süs ağaçları isimleri neler?

Süs ağaçları isimleri nedir? Dış mekanları süslemek için birçok süs ağacı veya süs bitkisi vardır. Bu durum artık bir peyzaj çalışması olarak biliniyor. Bugün ise sizler için dış mekan süs bitkilerinin türlerini ve kullanım alanları hakkında sizlere bazı bilgiler vereceğiz.

Bir alan belirleyip peyzaj çalışması yapmadan önce doğal bitki ortamını bilmeniz sizlerin kullanması gereken bitkileri tanımanız için gereklidir. Bu bakımdan o bölgeye tam olarak adapte olmanızda fayda var.

Ağaç ve ağaçcık

Süs bitkisi olarak ağaç veya ağaçcık bitkisi 7 ile 15 metreye dek uzayabiliyor. Gövdeleri geniş ve 3-7 metreye dek odunsu yapıya sahipler. Peyzaj çalışmalarında çok fazla kullanılan bir bitkidir.

Çalılar

Çalıların boyları 15-20 cm’den 3-5 metreye dek uzayabiliyor. Birden fazla gövde halinde çıkan ve uzun yıllar yaşayan bitkiler olarak karşımıza gelirler. Bu bitkide ağaçcıklar gibi gövde, dal ve yaprak ile köklere sahiptir. Dışarıdan bakıldığında ve çevre düzenlemelerinde çok fazla kullanıldığından önemlidir.

Sarılıcı veya Tırmanıcılar

Sarılıcı veya tırmanıcı olarak gelen bu bitkiler, gövdeleri ince olup uzun bitkilerdir. Bol yapraklara sahip oldukları için duvarları kameriyeler gibi hatta ağaçları bile sarabilirler. Uzun süre kullanılan çiçekli yada çiçeksiz bitkiler olarak bilinir. Kış mevsimi yapraklarını dökerler. Desteksiz durumlarda aşağıya doğru eğilebilirler.

Yer Örtücü Bitkiler

Bu süs bitkisi yer veya zemin örten yapısıyla çok bilindiktir. Kısa boylu ve yer örtme özelliğine sahiptir. Zemin boyunca yayılır ve kök salarlar. Genelde teraslara yada avlulara yerleştirilir. Yeşil yada çiçekli birçok türleri vardır.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.