Ortanca ( Hydrangea ) Bitkisi Bakımı Budaması Büyümesi

Muazzam çiçek başları ile ortancalara direnmek zor olan eski moda bir cazibe sergiliyor. Çalı dünyasında güzel çiçekler için rakipsiz olan zarif bayanlar, kolayca yetiştirilebilir, neredeyse her toprağı tolere edebilir ve bol çiçek açar. Renkler berrak mavi, canlı pembe, ayaz beyaz, lavanta ve gül çiçekleriyle belaile olur – bazen hepsi aynı bitki üzerinde çiçek açar!

Ortancalar, grup dikimlerinden çalı sınırlarına ve kaplara kadar çeşitli bahçe alanları için mükemmeldir. Çeşitler bol (her yıl, yetiştiriciler bize daha fazla seçenek sunuyor!) Ve bahçıvanların çiçek boyutu ve rengi beklentileri sınırsız. Ortancanızın nasıl büyüyeceğini bilmek için, aşağıda tanımlanan türlere dikkat edin. Ne bekleyeceğinizi bildiğinizde, lezzetler büyüyecektir.

Ortancaların güzelliğine bu övenin tadını çıkarın ve aşağıdaki ortancaları nasıl ekeceğinizi ve yetiştireceğinizi öğrenin.

 

ORTANCA EKİM

 • Çoğu ortanca zengin, gözenekli, biraz nemli topraklarda gelişir. Zayıf toprağı zenginleştirmek için kompost ekleyin.
 • Sabahları öğleden sonra gölgesinde tam güneşi tercih ederler; ancak, birçoğu kısmi gölgede büyüyecek ve çiçek açacaktır. Bu özellikle Bigleaf ortancaları için geçerlidir.
 • İlkbahar veya sonbaharda bitki.
 • Kök topu kadar derin ve 2 ila 3 kat genişliğinde bir delik kazın.
 • Bitkiyi deliğe yerleştirin ve yarısını toprakla doldurun. Su. Su boşaltıldıktan sonra, deliğin geri kalanını toprakla doldurun.
 • İyice sulayın.
 • Birden fazla ortanca yaklaşık 3 ila 10 feet boşluk bırakın.

 

KESİMLERDEN ORTANCALAR NASIL YETİŞTİRİLİR

Ortancalar kesimlerden kolayca yetiştirilebilir. Kolayca köklenirler ve süreç yayılma konusunda harika bir ders yapar. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Köklü ortanca günü, yeni büyüme olduğunu ve bir dal bulmak değil çiçekli. Yeni büyüme, eski büyümeden daha açık renkte görünecek ve gövde o kadar sert olmayacaktır.
Dalın ucundan 4 ila 5 inç aşağı gidin ve yatay bir kesim yapın. Kesiminizde en az 3 ila 4 çift yaprak olduğundan emin olun.

En düşük çift yaprağı kesmeden çıkarın ve gövdeye hizalayın. Kökler bu yaprak düğümlerinden daha kolay büyür, bu nedenle birden fazla yaprağı çıkarmayı göze alabiliyorsanız, bunu yapın. Yine de, kesimin uç ucunda en az 2 çift yaprak tuttuğunuzdan emin olun.

Kalan yapraklar oldukça büyükse, yarı yarıya çıkararak ikiye kesin. Bu, yaprakların daha sonra kesime yerleştireceğiniz plastik torbanın kenarlarına çarpmasını önler (nemi korumak için).
(İsteğe bağlı) Kökün yapraksız kısmını köklendirme hormonu ve bitkiler için mantar önleyici bir tozla tozlayın (her ikisi de yerel bir donanımda veya bahçe mağazasında mevcuttur). Bu, köklenmeyi teşvik edecek ve çürümeyi engelleyecektir.

Küçük bir kap hazırlayın ve nemlendirilmiş saksı karışımı ile doldurun. Toprakta kesimi dikin, kalan yaprakların ilk çiftine kadar batırın. Kök çevresindeki hava boşluklarından kurtulmak için hafifçe sulayın.

Tencerenin tamamını plastik bir torba ile gevşek bir şekilde örtün. Torbanın kesimin yapraklarına değmediğinden emin olun, aksi takdirde yapraklar çürür. (Torbayı kaldırmak ve yapraklardan uzak tutmak için çubuklar veya benzeri bir şey kullanılabilir.)

Tencereyi doğrudan güneş ışığından ve rüzgardan korunan sıcak bir alana yerleştirin.

Çürümediğinden emin olmak için kesimi kontrol edin ve sadece toprağın üst tabakası kuruduktan sonra tekrar sulayın. Şansla, kesim birkaç hafta içinde köklenmelidir! (Kesimi hafifçe çekerek kontrol edin; direnç hissederseniz, kökler oluşmuştur.)

ORTANCA BAKIMI

Dikimden sonraki ilk iki yıl ve herhangi bir kuraklık sırasında, ortancaların bol su aldığından emin olun. Toprak çok kuru ise yapraklar solgunlaşır.

Toprağınız zenginse, ortancaları gübrelemeniz gerekmeyebilir. Toprağınız hafif veya kumlu ise, bitkileri yılda bir kez kış sonunda veya ilkbaharda beslemek en iyisidir. Çok fazla gübre, çiçek açması pahasına yapraklı büyümeyi teşvik eder. Toprak değişiklikleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Sonbaharda, bitkileri sonbaharda kabuk malç, yapraklar, çam iğneleri veya saman ile en az 18 inç derinliğe kadar kapatın. Mümkünse, kar çitinden veya tavuk telinden kafesler yaparak ve kafesleri yapraklarla gevşek bir şekilde doldurarak bitkinin tamamını, ucu dahil edin. (Akçaağaç yaprakları kullanmayın, çünkü ıslakken matlaşırlar ve bitkiyi boğabilirler.)

ORTANCA ÇİÇEK RENGİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR

Çiçeklerin renklerini değiştirmek mümkündür, ancak anında değil. Renk düzeltme haftalar, hatta aylar sürer. Bitki orijinal dikiminin şokundan kurtulmak için zaman vermek için en az 2 yaşına kadar bekleyin. Ayrıca mavi çiçekleri pembeden pembeye değiştirmenin daha kolay olduğunu unutmayın.

Rengi değiştiren her ortanca değil. Bazı Bigleaf ortancalarının ( H. macrophylla ) – özellikle Mophead ve Lacecap tiplerinin – ve H. serrata çeşitlerinin rengi toprak pH’ına göre değişir.

PH’ı 5.5’ten az olan asidik topraklar mavi çiçekler üretir; pH değeri 5.5’ten yüksek olan topraklar pembe çiçekler üretir. Beyaz çiçekler pH’dan etkilenmez.

Daha fazla bilgi için Ortanca Çiçeklerinin Rengini Değiştirme konusuna bakın .

,

BİR ORTANCA BUDAMASI NASIL

Okuyucularımızın sorularının çoğu budama ortancalarını içerir. Şaşılacak bir şey yok – kafa karıştırıcı ve hepsi ortanca çeşitliliğine bağlı. Neyse ki, hangi tipe sahip olduğunuzu bildiğiniz sürece, ne tür bir budama tekniğinin kullanılacağını bulmak kolaydır.

Aşağıdaki temel bilgileri öğrenin, ardından ortanca çeşitlerini budama hakkında daha fazla bilgi edinin .

 

En yaygın bahçe ortanca çalı Bigleaf çeşididir, Ortanca macrophylla .

Büyük sert ( H. macrophylla ) , Oakleaf ( H. quercifolia ) , Dağ (H. serratadır) ve Tırmanma hydrangeas (H. anomala subsp. Petiolaris) budanmış SONRA çiçekler yaz aylarında kaybolur. Bu çeşitler önceki sezonun gövdelerinde çiçek açar (“eski ahşap”).

Çiçek tomurcukları aslında yaz sonunda oluşur ve ertesi sezondan sonra çiçek açar, bu nedenle 1 Ağustos’tan sonra budamadan kaçının.
Ölü odunu sadece sonbaharda veya çok erken ilkbaharda kesin.
Budamak için, dallanmayı ve dolgunluğu teşvik etmek için en eski gövdelerin bir veya ikisini tabana kesin.
Bitki eski, ihmal edilmiş veya hasar görmüşse, tüm sapları tabana doğru budanır. Önümüzdeki sezon için çiçekleri kaybedeceksiniz, aynı zamanda bitkiyi gelecek yıllar için gençleştireceksiniz.
Büyük Mopheads’ta deadhead (solmuş çiçekleri çıkarmak) olmamak en iyisidir; onları kış boyunca bırakın ve erken ilkbaharda (ilk sağlıklı tomurcuk çiftine) kesin. Lacecaps’i bitirmek iyidir; çiçek başının altındaki ikinci yaprak çiftine kadar kesin.
Bölge 4 ve 5’te H. macrophylla (ve H. serrata ) çeşitleri yetiştirilirken , kesinlikle gerekli olmadıkça budama yapmayın ve sonra çiçek açtıktan hemen sonra yapın. Aksi takdirde, ilkbaharda sadece ölü gövdeyi çıkarın.

 

Salkım ( H. paniculata ) ve Pürüzsüz ( H. arborescens ) ortancalar çiçek tomurcukları oluşmadan ÖNCE budanır . Bu çeşitler mevcut sezonun gövdelerinde çiçek açar.

Bitki uykuda olduğu kış sonlarında budamak. Bu, tomurcuklar kış aylarında öldürülürse, bitkinin ilkbaharda çiçek açacak yeni tomurcuklar üreteceği anlamına gelir.
Genel olarak, sadece ölü dalları budamak ve çalıyı “şekillendirmek” için budama yapmayın.
Ortanca türlerinin budaması hakkında daha fazla bilgi edinin .

ZARARLILAR / HASTALIKLAR

Yaygın zararlı sayfaları için bağlantıları tıklayın:

 • Gri kalıp
 • Salyangozlar
 • Toz halinde küf
 • Pas, paslanma
 • Ringpot virüsü
 • Yaprak lekeleri

 

Evin etrafında bir çelenk veya başka süslemeler oluşturmak için kurutulmuş ortanca çiçekleri kullanın:

Çiçekler olgunlaştığında ve bir kâğıt kıvamı geliştirdiğinde çiçek başlarını kesin.
Yaprakları saplardan çıkarın ve sıcak, kuru, karanlık, havadar bir odada baş aşağı asın.
Tamamen kuruduğunda (genellikle birkaç hafta), doğrudan güneş ışığından uzak kuru bir yerde saklayın.
Çiçek rengini arttırmak için, kuru çiçekleri seyreltilmiş kumaş boyasıyla spritz.

BUKET ORTANCA NASIL KULLANILIR

Taze kesilmiş ortanca saplarını solmayı önlemek için hemen soğuk suya yerleştirin.
Odunsu sapları su altında bir eğimde tekrarlayın. Saplardaki alt yaprakları çıkarın.
Sapları bir vazoya yerleştirin ve serin bir yere yerleştirin.
Vazodaki suyu günlük olarak kontrol edin ve çiçekleri su ile buğulayın.
Solgunlaşan çiçekleri canlandırmak için 10 ila 15 dakika boyunca soğuk suda bekletin.

ÖNERİLEN ÇEŞİTLER

Birçok ortanca türüne daha ayrıntılı bir genel bakış için Her Bahçe için Ortanca Çeşitleri’ni inceleyin .

İki ana ortanca grubu vardır:

GRUP 1: YENİ BÜYÜME GÖSTEREN BİTKİLER (BU YILKİ SAPLAR)

Yaz başlarında yeni büyüme üzerine tomurcuklarını oluşturan aşağıdaki ortancalar, her yıl güvenilir bir şekilde çiçeklenecek ve özel bir bakım gerektirmeyecek.

Salkım ortancaları ( Hydrangea paniculata)

‘Grandiflora’ büyük, eski moda, disket çeşididir, ‘Tardiva’, ‘White Moth’ ve ‘Pee Wee’ küçük bahçelerin ölçeğine uygundur. ‘Limelight’ soğuk yeşil çiçekler üretir ve 6 ila 8 feet yüksekliğe kadar büyür.
Pürüzsüz ortancalar ( H. arborescens)
Yaz sonunda çok büyük (14 inç çapında), sıkı, simetrik çiçek açan H. arborescens ‘Grandiflora’ ve ‘Annabelle’ çeşitlerini arayın.

GRUP 2: ESKİ BÜYÜMEDE ÇİÇEK AÇAN BİTKİLER (GEÇEN YILKİ SAPLARI)

Bölge 8’de veya daha sıcak yaşıyorsanız, bu gruptan bitkiler seçin. Serin iklim bölgelerindeki bahçıvanlar birçoğunu bir meydan okuma bulacak, çünkü sonbaharda çiçek tomurcukları oluşturdular. Bölge 4 ve 5’e dayanıklı olmasına rağmen, tomurcuklar sonbaharda erken don, ilkbaharda geç don veya kışın uykudayken aşırı soğuk sıcaklıklardan zarar görebilir. Bu, zamansız budama ile birlikte, tutarsız çiçeklenme veya hiç çiçeklenme ile sonuçlanabilir.

Meşe yaprağı ortancaları ( H. quercifolia )

‘Snow Queen’, ‘Snow Flake’ ve ‘Alice’ den olağanüstü sonbahar renkleri bekleyebilirsiniz.
Bigleaf ortancaları ( H. macrophylla )
Bol, koyu mavi çiçeklere sahip ‘All Summer Beauty’ (Mophead) ‘i seviyoruz – neredeyse nötr pH değerine sahip topraklarda daha pembeye dönüşüyor. Tomurcukları kış öldürülürse, bitki ilkbaharda yenilerini oluşturur ve hala çiçek açar.
‘Nikko Blue’ (Mophead), büyük, yuvarlak, mavi çiçekler ile güçlüdür.
‘Mavi Dalga’ (Lacecap) zengin mavi ila leylak rengi veya lila-mavi ila pembe çiçekler üretir.
‘Renk Fantezi’ (Mophead) kırmızımsı veya koyu mor çiçekler ve parlak, koyu yeşil yaprakları vardır. Yaklaşık 3 feet boyunda büyür.
Dağ ortancaları ( H. serrata )
Örnek olarak ‘Bluebird’ ve ‘Diadem’ verilebilir. Asidik toprakta, ‘Preziosa’ soluk mavi, leylak rengi, menekşe ve yeşil tonlarının olağanüstü bir karışımını üretir.
Tırmanma ortancaları ( H. anomala ssp. Petiolaris )
‘Ateşböceği’ alacalı yeşillik gösteren yeni patentli bir çeşittir.
Ortanca çeşitleri hakkında daha fazla bilgi için , bkz . Her Bahçe için Ortanca Çeşitleri .

ZEKÂ VE BİLGELİK

Ortanca adı , küçük su sürahileri gibi görünen bitkinin tohum kabuklarına atıfta bulunarak Yunanca su ve angeion anlamına gelen damar anlamına gelen hidor kelimelerinden türetilmiştir .

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.