Ağaçlar ilkbaharda ne zaman canlanır?

İlkbaharda ağaçların kokulu çiçekleri ve yeşil, görkemli yaprakları gösterişten daha iyi bir şey yoktur!

Peki, yeni görünümlerini ne zaman kazanıyorlar ?

Tüm ağaçların tomurcuğu kırması için belirlenmiş bir tarih olmasa da, ağaçların ne zaman yapraklandığını tahmin etmek için ipuçlarını kullanabiliriz.

Bölgenizde bahar ağacı filizini ne zaman bekleyeceğinizi ve geç bir bloomer hakkında endişelenmeniz gerekip gerekmediğini öğrenin.

AĞAÇLAR NE ZAMAN YAPRAKLANIR (BÖLGELERE VE YAPRAK ÇIKIŞ TARİHLERİNE GÖRE)

Ağaçların ilkbahar için ne zaman uyandıklarını bilmesi için iki yol vardır. İlk olarak, kışın soğuk sıcaklıkların gerilmesinden sonra belirgin derecede daha sıcak günlere cevap verirler. Aynı zamanda, kısa gecelerde ve daha uzun günlerde güneşe maruz kaldığında, yeni büyüme ve gelişmeyi teşvik ettiğinde ışık süresindeki değişime tepki verirler.

Aşağıda, ağaçların genellikle bölgenizde ne zaman yapraklanıp çiçek açacağını öğrenin. Ve unutmayın, bölgenizde hafif veya şiddetli bir kış gibi olağandışı hava varsa, ağaçlar bundan daha erken veya daha sonra çiçek açabilir.

Orta Batıda Yaprak Çıkışı Tarihleri: Nisan ayı ortalarında daha sıcak sıcaklıklar sabit bir programa ulaştığında Orta Batı’da ağaç çiçeklenmesini bekleyin.
Kuzeydoğu’daki Yaprak Çıkışı Tarihleri: Kuzeydoğu ağaçları, bahar çiçeklerine gelince ekstra dikkat gösterecek şekilde uyarlanmıştır, çünkü yaprakların ani bir donma tarafından şok edilmesi yıkıcı olabilir . Bu nedenle, Kuzeydoğu’daki ağaçlar Nisan sonundan Mayıs başlarına kadar çiçek açar.
Batıdaki Yaprak Çıkışı Tarihleri: Batı ağacı çiçeklenme çok değişebilir. Ağaçlar bir dizi farklı iklime maruz kalmaktadır. Batı ağaçlarının Mayıs ayı başlarında tamamen çiçek açmasını bekleyin.
Güneydeki Yaprak Çıkışı Tarihleri: Güney’e özgü ağaçlar bölgenin sıcak havalarına iyi adapte edilmiştir, bu nedenle uzun süre uykuda kalmazlar. Bu bölgedeki ağaçlar Mart ortasına kadar çiçek açar.

YA AĞACINIZ İLKBAHARDA YAPRAK YETİŞTİRMİYORSA?

Sizinkiler çorakken mahallenin etrafında çiçek açan ağaçlar fark ettiyseniz, panik yapmayın! Baharın tam hızda olması, özel ağaçlarınızın çiçek açmaya veya yaprak dökmeye hazır olduğu anlamına gelmez.

Örneğin, huş ağacı ve söğütler gibi bazı ağaçlar, yaz öncesi gıda üretim süresini uzatmak için erken çiçek açar. Öte yandan, meşeler ve karaağaçlar gibi ağaçlar, ilkbahar sıcaklıklarında ani düşüşlere karşı korumak için tomurcuk kopmalarını uzatır.

Ağaç tomurcukları içeride yeşil olduğu sürece, canlı ve iyi durumdalar – sadece filizlenmesini bekliyorlar. Tomurcukları tespit etmezseniz veya tomurcuklar büzüşmüş veya siyahsa, bunun bir sorun olduğunu gösterebilir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.