Ortanca Fidanını Budamak İçin En İyi Zaman Nedir?

Bir ortanca bitkiniz var, ancak ne zaman budamak istediğinizden emin değil misiniz? Yalnız değilsiniz! Ortanca ağaçları, Türkiye’de aygın bir bitkidir.

Birçok çeşitte gelirler ve güzel, renkli çiçekler ve çoklu çiçeklenme döngüleri sunarlar, bu da onu herhangi bir avluya veya bahçeye cazip bir ek yapar. Bir budama programı uygulandıktan sonra, bakımı kolaydır.

Ortancaların bakımı ve budamanın ne zaman budanması gerektiğini bilmek birçok çeşit göz önüne alındığında kafa karıştırıcı olabilir, ancak genel olarak, birkaç budama ipucunu takip ederseniz renkli ve sağlıklı kalacak dayanıklı ağaçlar.

Sahip Olduğunuz Ortanca Türünü Tanıyın

Ortanızı düzgün bir şekilde budamak, sahip olduğunuz türe bağlıdır. Farklı ortanca türleri yılın farklı zamanlarında budama gerektirir.

Örneğin, Annabelles gibi yumuşak ortancalar için , onları kesmeden önce çiçeklenmeyi bitirmelerini beklemek isteyeceksiniz. Yeni büyüme başlamadan önce geç sonbaharda veya erken ilkbaharda budama, tüm yaz yeni çiçek açacaktır.

Büyük Yaprak ve Oakleaf ortancaları erken sonbahardan daha geç budama yapılmamalıdır, aksi takdirde çiçeklerin yaz gelmesini önleyen tomurcukları kesebilirsiniz. Bu ortanca türleri için, çiçeklenmeden hemen sonra budamak en iyisidir.

Paniculata veya PeeGee ortancaları biraz daha fazla esneklik sunar, ancak genel olarak, yeni büyüme ortaya çıkmadan önce ilkbaharda budama yapılmalıdır.

Tırmanma ortancaları gibi diğer ortancalar çok az budama gerektirebilir.

Ortancayı Düzgün Budama

Ortanca Ağaçlarını Budamak için En İyi Zaman Ne Zaman?

Ortancalarınızı budamak için, bitkinin dibine yakın yerden çıkan sürgünleri ve gövdeden dışarı çıkan sürgünleri temizleyerek başlayın. Bunlara “emiciler” denir ve değerli kaynakları ağacınızın sağlıklı kısımlarından uzaklaştırır.

Diğer dalları geçen veya ovalayan dalları kesin. Ayrıca, daha güçlü ve daha sağlıklı gövdeler için daha fazla enerji sağlamak için zayıf dalları tamamen kesin.

Sağlıklı sapları yaklaşık üçte iki oranında kesin. Ağacı, büyümesini istediğiniz şekilde budaın.

Bu kolay adımları takip edin ve yaz boyunca güzel ortanca çiçeklerinin tadını çıkarın!

Ne tür bir ortancaya sahip olduğunuzdan emin değilseniz veya diğer ağaç türleri için budama veya bakım konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen yardım için Avon Peyzaj’daki uzmanlarla iletişime geçin!

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.