Çingene Güvesi: Gerçekler, Yaşam Döngüsü, Hasar ve Kontrol

Çingene Güvesi: Gerçekler, Yaşam Döngüsü, Hasar ve Kontrol

Ağaçlar bahar mevsiminde çıkmaya başladıkça , çingene güve tırtılları da yepyeni yaprakları yiyorlar.

Çingene güveleri yapraklarının ağaçlarını soyduğunda, ağaçlar diğer yaralanmalara karşı zayıf ve hassas hale gelir.

Ağaç zararlıları söz konusu olduğunda, yapabileceğimiz en iyi şey daha çok şey öğrenmek, sonra onları kontrol etmek için proaktif adımlar atmak. İşte ihtiyacınız olan tüm çingene güvelikleri!

Çingene güvesi nereden geldi?

Aslen Avrupa ve Asya’dan çingene güveleri, ABD’de bir asırdan fazla bir süre önce Amerika’da ilk kez çıktılar. 1860’ların sonlarında, Leopold Trouvelot, Boston’daki evine bir güveler taşıdı.

Kısa bir süre sonra, ilk çingene güvesi salgını 1890 civarındaydı.

 

İyi haber şu ki, güveler bu sene yavaşlıyor. Massachusetts Üniversitesi çingene kelebekler yaklaşık yüzde 90, geçen yıl öldüğünü bildirdi. 2017’deki yağmur, çingene güvesi popülasyonunu azaltan doğal bir toprak mantarını harekete geçirdi.

 

Çingene güvesinin yaşam döngüsü nedir?

Çingene güveleri dört aşamadan geçer.

Yetişkin güveler, yumurtalarını yaz sonuna doğru bırakır.
Aşağıdaki bahar, genellikle nisan sonu veya mayıs ayı başında, genç tırtıllar ortaya çıkar. Tüm yeni ağaç yapraklarında beslenmeye başladıkları zaman!
Bir ay boyunca ağaçlarını yedikten sonra, tırtıllar yavru vakalarında dinlenirler.
Temmuz ya da ağustos ayı boyunca, beyaz ya da kahverengi kanatlı güveler olarak ortaya çıkarlar. Tüm süreci başlatan yumurta bırakmaya hazırlar!

Çingene güvesi ne tür bir hasar yapar?

Çingene güvesi tırtılları yapraklarının kısmen veya tamamen ağaçlarını keser. Özellikle beyaz ve kestane gibi meşeleri tercih ederler. Fakat onlar ayrıca kızılağaç, kavak, basswood, huş ağacı, alıç ve söğüt ağaçları da yiyebilirler.

Ardından, ağacın yapraklarının kaybından zayıf olduğu için, diğer sorunlara karşı savunmasız hale gelir.

İnsanlar gibi, [ağaçlar] zayıflarken, bazı zararlılara ve hastalıklara karşı daha hassastırlar. Kuraklık yılı, çok fazla ağaç kaybettik ya da stres altındaydık

Çingene güvesini nasıl kontrol edebilirim?

En iyi tavsiye? Proaktif olun. İşte yapılacaklar:

Manzaranızda hasar görmüş, tehlikeye atılmış veya sevgili ağaçlarınız varsa, çingene güvesi yaralanması bekleniyorsa bu ağaçlara erken davranmaya hazır olun. Zamanlanmış bir insektisit tedavisinin uygulanmasıyla ilgili olarak arboristinizle konuşun. Önleme bir ons hiç önleme daha fazla gider.
Mayıs ayı sonunda bir ağaç grubu eklemeyi düşünün . Bu tuzak çingene güvesi ağaçlarını yukarı ve aşağı çekerken tırtıllar.
Çingene güve hasarından kurtulma yeteneğini geliştirmek için ağacınızı gübreleyin.
Kuraklıktan kaynaklanan ek stresi önlemek için yazın kuru günlerde ağacınızı sulayın.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.