Bitkiler için “Tam Güneş” ne anlama geliyor?

Bitkilerimize nasıl uygun şekilde bakacağımız konusunda bazı pratik bilgileri bilmekte yarar var.

Aslında olay Bir bitkinin ne kadar fazla veya ne kadar az güneşe ihtiyaç duyduğudur. Bu soru aslında bitkinin ihtiyaç duyduğu işik-gölge miktarı Tam güneş, yarı güneş, yarı gölge veya tam gölge gibi terimlerdir – peki bunların hepsi ne anlama geliyor?

Bitkileriniz için doğru miktarda güneş hakkında sorularınız varsa, en iyisini bulmak için okumaya devam edin.

 

Tam güneş nedir? Kaç saat güneşte kalması gerekir?

Tam güneşlenen bitkiler her gün en az 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar. Tam güneş öğle ve akşam güneşi haricinde iyi gelişebilmesi için öğle güneşini de alması gerekir.

Tam güneş istiyen bitkilere yapılması gerekenler

Güzel, tam bir güneş bitkisine göz kulaksanız, bahçenizde ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak bir yer düşünün. Unutmayın, 6 saat, bitkiler için tam güneş olarak kabul edilen şeydir. Bu bitkiler güneşin ısısını daha uzun süre idare edebilir, ancak tam 6 saatten daha azını beklemiyorlar! Güneş ışığı filtrelenmemiş olmalıdır, yani doğrudan bitki üzerinde parazit olmadan parlar.

Tam güneş isteyen bitkiler gölgede büyüyebilir mi?

Günde 6 saatten fazla güneşe ihtiyaç duyan bitkiler, gölgeli yerlerde ellerinden gelenin en iyisini yapamazlar. Bitkiler yemek yapmak için güneşi kullandıklarından, yeterince güneş ışığı almamak onları “aç” kılar, bu da bitki açısından zayıf ve sağlıksız anlamına gelir.

Bitkiler için güneş gereksinimleri

Bitki etiketlerinde bulacağınız diğer ışık gereksinimlerini gözden geçirelim – kısmi güneş, kısmi gölge ve tam gölge.

Kısmi güneş : Kısmi güneş bitkileri gibi, kısmi gölge bitkileri her gün 4-6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ancak burada önemli bir ayrım var. Kısmi gölge bitkileri, sabah güneşini ve öğleden sonra gölgesini seven bitkilerdir.

Kısmi gölge : Işınlanan güneş ışığı gün geçtikçe sertleşebilir, bu nedenle bu bitkiler ışıklarını erken almayı ve öğleden sonra yakındaki bir ağaçtan veya evinizden hafif bir gölge ile mola vermeyi tercih eder

Tam gölge : Güneşi ıslatmayı sevmeyen bitkiler olduğunu anlamak zordur , ancak tam gölgeli bitkiler bu kategoriye girer. Yalnızca 2 saat veya daha az doğrudan güneş ışığı gerektirirler.

Ayrıca unutmayın gölgede bitkiler güneş bitkilerine göre daha fazla boylanırlar bu dengeyi kurabilmek için gölge fidanlarını güneşteki fidanlara oranla budama yapmanız önerilir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.