Kışın çiçek açan dış mekan bitkileri, Kış çiçekleri ile bahçenize hareket katın!

Bilindiği üzere çiçeklerin çoğu ilkbahar zamanlarında açar. Bölgelere göre bazıları daha erken bazıları daha geç açarak bahçelere harika görünüm kazandırırlar. Ama bir çok kişinin bilmediği çiçeklerin sadece yazın açmadığı ve kışın lapa lapa yağan kar manzaralarını süsleyen bir çok kokulu-kokusuz çiçeklerin olduğu gerçeğidir. Bahçelerinizi kışın donuk renklerin arasında renkli çiçeklerle donatmak istemez miydiniz?

 

Cevabız evet ise lütfen kışın çiçek açan bitkilere hep beraber bir göz gezdirelim;

 

Chaenomeles speciosa – Bahar dalı – Japon Ayvası

Sert bir yapıya sahip odunsu bir bitkidir, kışın çanak şeklinde çiçekler açar. Botanik adı “Chaenomeles” olarak adlandırılır. Halk dilinde Bahardalı veya Japon ayvası olarak da geçer. İlk bahar öncesndede çiçek açmakta olduğu için baharın habercisi olarak bilinir.

 

Funda çiçeği – Erica carnea

Kışında çiçek açan funda bodur bahçe çeiçeği olarak ön plana çıkar. Yaz aylarında daha fazla çiçek açsa da kışında çiçeklenebilme özelliğine sahiptir.Beyaz pembe ve mor çiçekleri hoş bir görünüm sağlar.

 

Sarıkokulu çiçeği – Eranthis

Zengin, nemli toprağı tercih ederler, Güzel sarı çiçekleri vardır, Ocak- Nisan ayına kadar çiçek açma özelliğine sahiptir. Çiçek rengi altın sarısıdır. Çanak formunda ve dik olarak büyür. Ocak sonundan Mart sonuna kadar çiçek açan bitkinin çiçekleri altın sarısı renkte, dik ve çanak formundadır. Yaklaşık 10-15 cm. boy atabilen bitki, soğuğa dayanıklıdır. Ekildiği yerde bir kaç yılda kolaylıkla yerleşip çoğalabilir.

 

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.