Bambu nasıl yetiştirilir?

Bambu

Bambular çok tercih edilen bahçe bitkileridir. Hoş bir görüntü vermek veya sınırlara yapı eklemek için ideal olan büyük kümeler yapabilirler. Engellenmeden büyümeye kalkarsa çirkin görünebilir ve istilacı olabilir. Ancak bazı basit rutin bakım işlemleriyle bitkileri kontrol altında ve çekici tutmak kolaydır.

Yetiştirme notları

Bambu nemli ancak iyi drenajlı toprakta ve güneşli bir yerde büyür. Çoğu toprak tipini tolere ederler, ancak Shibatea(Çin bambu cinsi) gibi bazıları asitli toprak isteyebilir. Bambu fakir topraklarda yetişir, ancak sürekli ıslak veya aşırı kuru koşullarda değil.

Bambu rizomlarında(kök saplarında) depolanan enerji, yaz aylarında güçlü ve yeni kök üretmek için ilkbaharda enerji kullanırken, kök saplar daha sonra sonbahardan ilkbahara kadar uykuda olmadan kökleri üretir.

Ekimden önce, toprağın organik içeriğini artırmak için iyi çürümüş bahçe kompostu veya gübre ekleyin. Bu aynı zamanda nem tutma yeteneğini de geliştirecektir.

Neredeyse her bahçe için bambular var ve işte bazı popüler seçenekler:

 • Gölgeli bir yer için: Chimonobambusa
 • Doğrudan güneş için: Phyllostachys
 • Maruz kalan bir bölge için: Bashania, Pseudosasa veya Sasaella (ve bitki kurulması sırasında geçici bir örgü rüzgarlığı kurmayı düşünün)
 • Herhangi bir bahçe için: Pseudosasa ve Indocalamus

Bambu Çeşitleri

Bambu, akan(boyuna) veya topak(en) oluşturan bambular olarak sınıflandırılır.

Aynı zamanda istilacı bambular olarak da bilinen bambular, ana bitkiden uzağa doğru uzayan ve kısıtlanmadığı takdirde hızla yayılan uzun köksaplar (yer altı sapları) üretir.

Boyuna(akan) bambu çeşitleri: Arundinaria, Bashania, Chimonobambusa, Clavinodum, Hibanobambusa, Indocalamus, Phyllostachys (not: fakir ya da kuru topraklarda yığın halinde kalabilir, ancak ılık, nemli ya da elverişli koşullarda istilacı olabilir) , Pleioblastus, Pseudosasa, Sasosa , Sasaella, Sasamorpha, Semiarundinaria, Sinobambusa ve Yushania.

Topak(en) oluşturan bambular dar kümeler halinde büyür ve daha az istilacıdır ve şunları içerir: Bambusa, Chusquea, Dendrocalamus, Drepanostachyum, Fargesia, Himalayacalamus, Schizostachyum, Shibataea ve Thamnocalamus.

Ekim

İlkbaharda bitki, rizomdaki(köksaptaki) gıda rezervlerini yaz aylarında taze köklerin iyi bir şekilde yıkanması için kullanılır.

 • Toprağı kazın ve toprağı yumuşatmak ve su tutma kapasitesini artırmak için iyi çürümüş gübreler veya bahçe kompostları gibi organik maddeler ekleyin.
 • Dikim deliği(çukuru), orijinal kökü kaplayan 2-3 cm (1 inç) toprakla birlikte, kök topu hafifçe oturacak şekilde kazılmalıdır.
 • Kök topu doldururken toprağı ve kompost karışımını sıkarken, genç kök saplara zarar vermemeye dikkat edin.
 • Dikimden sonra su ve malç uygulaması yapın.

Sulama ve Besleme

 • Kuru dönemlerde düzenli olarak sulayın.
 • Bambular ilkbaharda yüksek seviyede azot ve Ağustos ayının sonlarına kadar büyüme mevsimi boyunca dengeli bir gübre gerektirir.
 • Bitkilerin etrafında bambu yaprakları bırakın. Bu bitki örtüsü, sağlamlık ve stabilite sağlamaya yardımcı olan silika içerir.
Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.