Çimler yaz aylarında neden kahverengi olur ve nasıl onarılır?

Çimler neden kahverengi olur ve nasıl onarılır?

Bütün kış ayaklarımızı yemyeşil çimlere basmayı hayal ediyoruz. Neredeyse sahil kumu kadar rahatlatıcı ve gençleştirici olan bu çimler bazen görüntüsüyle moralimizi bozabiliyor. Canlı çimlerimiz yavaş yavaş parlaklığını yitirdiğinde bizi gereğinden fazla kızdırır.

Çimlerin görünüşünden memnun değilseniz, sorunu birlikte çözelim. Yaz aylarında kahverengi olan çim hakkında ne yapacağınızı ve bunun neden olabileceğini öğrenin.

ÇİMENLERDE KAHVERENGİ LEKELERİN NEDENLERİ VE NASIL ONARILIR

SU EKSİKLİĞİ + KAHVERENGİ ÇİM = KURAKLIĞA UĞRAMIŞ STRESLİ ÇİM

Kuraklıktan sonra çimi tekrar nasıl canlandırabilirim?

 • Sulanmadan 2-3 hafta geçiren bir çim uykuya gider. Sulanmadan, uyuyan bu çimler 4 haftaya kadar kuraklıkta hayatta kalabilir.
 • Çimler 4 haftadan uzun süren kuraklığa bağlı uykudaysa, tekrar canlanması için suya ihtiyaç duyar.
 • Sınırlı miktarda su imkanı varsa çimler ile rekabet eden yabancı otları temizleyin.
 • Bu sonbaharda çimleri havalandırın. Havalandırıldığında, çim daha iyi, daha derin köklere yol açan hava ve su alabilir.

HAVALARIN SOĞUMASI + KAHVERENGİ ÇİM = ÇİMEN UYUŞUKLUĞU

 • Çimler ne zaman uykuda olur: Yaz sıcağının ardından gelen sonbahar havası ile sıcaklık düşer ve çimler uyuşukluğa girer. Bölgenizdeki ağaçlardan yapraklar düşerse, çimler muhtemelen uykuda kalacaktır.
 • Uyuyan çim ne zaman geri gelir? Aktif olarak uyumuyorsa kahverengi çim ilkbaharda tekrar yeşil olur. Çimlerin daha hızlı yeşillenmesine yardımcı olmak için bu sonbaharda gübreleyin.

 

ÇİMENLERİN  KAHVERENGİ LEKELERİ + EVCİL HAYVANLAR = İDRAR TAHRİŞİ

 • Neden köpek idrarı çimenlere zarar verir: Eğer evcil hayvanınız sıklıkla çimlerin üzerini tuvalet olarak kullanırsa,  yüksek düzeyde azot çimleri yakar.
 • Kahverengi idrarın çimdeki kahverengi lekeleri nasıl giderilir: Evcil hayvanlarınız tuvaletini yaptıktan sonra, azotu sulandırmak için bölgeye su serpin.

KAHVERENGİ LEKELER + KAZMA(kazılma) = KURTÇUKLAR

 • Kurtçukların belirtileri: Yaz sonunda veya erken sonbaharda, çimlerde kazılmış olan kahverengi lekeleri arayın. Çimlerin bu kısımlarını kolayca geri çekebilir ve kurtçukları bulabilirsiniz.
 • Kurtçuklar yılın hangi zamanı tedavi edilir: Yetişkin kurtçuklardan ve yumurtalarından kurtulmak için sonbaharda kurt tedavisini uygulayın.

ÇIPLAK OLAN KAHVERENGİ LEKELERİN = DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

 • Çimenlikteki Çıplak Olan Kahverengi Lekelerin Nedenleri: Çıplak lekeler, sıkıştırılmış toprak , yanlış çim biçme, çim saçılması veya su ve güneş eksikliğinden kaynaklanabilir.
 • Çimlerdeki çıplak lekeler nasıl onarılır: Bu sonbaharda, çimleri kalınlaştırmak gerekir! Çimlerin büyük kısmı kahverengi ve çıplaksa tohumlayarak tekrar ekim yapabilirsiniz.
Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.