Rüzgar Kesen Bahçe Çit Bitkileri

Geniş açık alanları olan bir çiftlikte yaşayan herkes, rüzgârın zahmetli olabileceğini bilir. Manzarayı taramak ve yüksek hızlara ulaşmak, rüzgâr gibi küçük sorunlara neden olabilir – bir şeyleri devirme, etrafa üfleme ve korunmasız ağaçlara ve binalara zorlanma gibi – ama aynı zamanda daha önemli sorunlara da neden olabilir. Örneğin, soğuk kış rüzgarları evinize doğru esiyor, daha soğuk hale getiriyor ve ısıtma sisteminizi sizi sıcak tutmak için daha fazla çalışmaya zorluyor.

Sonuç olarak, rüzgar seviyelerini azaltmak için çaba sarf etmek sadece küçük sıkıntıları ortadan kaldırmakla kalmaz (artık yem torbaları gevşemez ve avluda mümkünse beni yakala!), Aynı zamanda evinizin enerji verimliliğini de artırabilir ve kış aylarında daha düşük ısıtma maliyetleri. Neyse ki, rüzgâr sıralarına ağaç dikmek, rüzgâr seviyelerini azaltmak basit ve yönetilebilir bir iştir.

Rüzgar kırması ağaçlarının dikilmesi için bir yer ve rüzgardan iyi bir korunma sağlamak için ihtiyaç duyacağınız satır sayısını seçmek için pek çok yöntem ve öneri var, ancak hangi tür ağaçların ekmesi gerektiği sorusu ikinci sırada. Tüm ağaçlar rüzgar koruma görevi görmeye uygun değildir, bazıları çok hassas ve bazıları hızlı koruma sağlamak için çok yavaş büyür ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ağaç olması sayesinde mükemmel ağacı bulmak zor olabilir. Seçeneklerinizi sıralamanıza yardımcı olmak için, mükemmel rüzgar korumaları sağlayan beş ağaç vardır.

1. Doğu Kırmızı Sedir

Bu çekici ağaçlar çok yükseklere kadar büyümezler, ancak rüzgârı kesmek için mükemmel olmalarını sağlayan çok sayıda dalın birbirine yakın olduğu, ince, konik bir şekilde büyürler. Bunlar, daha küçük boyutlarının kırmızı çam ağaçları gibi daha büyük ağaçlar için harika bir yol arkadaşı olduğu çok sıralı ön camlar için ortak bir seçimdir (aşağıya bakın.) Hepsinden iyisi, doğu kırmızı sedirinin doğu Amerika Birleşik Devletleri’nin geniş kısımlarında bulunur. Wisconsin ve Michigan kadar kuzey, Texas ve Alabama kadar güney büyüyor.

2. Kuzey Beyaz Sedir

Diğer bir saygın rüzgâr siperi ağacı, doğu kırmızı sedirine yakın bir akrabası olan kuzey beyaz sedir ağacıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, kuzey beyaz sedir, temelde kuzey Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bulunur, ancak kendi aralarında, olağanüstü bir rüzgar ağacı. Çok uzun boylarda büyüyebilir – 100 feet veya daha fazla yükseklik mümkündür – bunlar genellikle tüm yol boyunca uzanan, rüzgarları tüm yükseklikleri boyunca engellemelerini sağlayan konik bir şekilde büyürler.

3. Lombardiya Kavak

Genel olarak birinci sınıf bir rüzgâr ağacı olarak tavsiye edilmese de, estetik önemliyse ve rüzgar seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek çekici ve görkemli bir ağaç arıyorsanız, lombardy kavakları sizin için ağaç olabilir. Sıra dışı şekilleri sayesinde – çok keskin ve sivri, dalları keskin bir şekilde yukarı doğru büyürken – birbirlerine çok yakın dikilir ve geniş yapraklı yaprak döken ağaçlar olarak, sedir ağacı ve çam gibi iğne yapraklı ağaçlardan çok farklı bir görünüme sahiptirler.

4. Kızıl Çam

Rüzgâr ağaçları olarak kırmızı çamlarla kişisel deneyimim olduğu için biraz yanlı olabilirim, ancak bu ağaçların rüzgarı durdurabildiğine sürekli şaşırdım. Norveç çamları olarak da bilinen bu hızlı büyüyen ağaçlar, kısa sürede etkileyici bir yüksekliğe ulaşırlar ve güçlü rüzgârları etkileyici bir şekilde hafif rüzgarlara indirgeyebilecekleri konusunda kefil olabilirim. Bazı dezavantajları da var – dağınık olabilirler, bahçenizdeki ölü dalları bırakabilirler ve doğal ortamları yalnızca Kanada ve kuzey Amerika’yı kapsıyor – ama genel olarak mükemmel bir iş çıkarıyorlar. rüzgâr siperi

5. Birçok Diğer Çam Ağacı

Doğu beyaz çamı, ponderosa çamı ve loblolly çamı dahil – rüzgarlar için mükemmeldir çünkü hızlı büyürler ve tüm yıl boyunca iğnelerini korurlar. Nerede yaşıyor olursanız olun, rüzgâr ihtiyacınıza uygun bir çam ağacı bulabilmelisiniz!

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.