Nandina nasıl yetiştirilir?

Nandina (cennet bambusu)

Cennet bambusu veya kutsal bambu olarak da bilinen Nandina bitkileri, Japonya, Çin ve Hindistan’ın ılık vadilerinde ve diğer vadilerinde doğal olarak yetişir. Egzotik adına ve yetiştiği yere rağmen, nandina bitkileri toprak sertliği 5 ile 10 arasındaki bölgelerde gelişmekte olup, genellikle haziran veya temmuz aylarında dona ve filizlenmeye karşı çiçektir. Uygun bakımla, Berberidaceae ailesinin bir parçası olan bu her dem yeşil bitki, 240 cm yüksekliğe kadar ulaşır ve 180 cm genişliğe kadar büyüyebilir.

Nandina Dikimi ve Bakımı

1.) Nandina’nızı pH 3,7 ila 6,4 olan iyi drene, zengin topraklara yerleştirin. Güçlü alkali topraklarda ekilirse bitki sarımsı olabilir. Nandina toprak tipi konusunda seçici değildir ve kumlu, tınlı ve killi topraklarda yetişir. Ateş Gücü, Liman Cücesi, Nana ve Ay Bebek nandinası gibi cüce çeşitler arasında tam boy çeşitler ile arasında 120 cm boşluk bırakın.

2.) Nandina’yı güneşli bir yere yerleştirin çünkü bu bitki tam gölgede büyüyemez ancak güneşte veya kısmi gölgede büyür. Nandina’nın renkleri tam güneşte büyüdüğünde daha yoğun hale gelecektir. İdeal olarak, nandina iklimini serin ve güneşli tercih ettiğinden, hala biraz güneş ışığı alan sert rüzgardan korunan bir yer seçin.

3.) Bitkinin toprağını nemli tutun, fakat her zaman doygun olmasın. Toprak hafif nemli olması gerekir, fakat asla su ile tıkanmamalıdır.

4.) Her yıl bahar mevsiminde ölen ve uçları kırılan yaprakları bitkinin tabanına indirin. Yoğun büyüme için bitkinin en eski gövdelerini kesin. Bir seferde nandina bastonlarının üçte birini budaya bilirsiniz.

5.) Şubat ayının sonunda veya haziran ayının başında bir amonyum sülfat yaprak dökmeyen gübre uygulayın. Kök yanmasını önlemek için gübrenin içinde iyice su kullanın.

6.) İstilacı olarak bilinen yabani otları önlemek için; istilacı olmayan nandina bitkilerinin köklerinden elinizle çekerek alın ve temizleyin.

Nandina Hakkında İpuçları

  • Ateş Gücü ve Körfez Akıntısı nandinaları gibi bazı küçük(bodur) nandina bitkileri saksılarda iyi büyürken, tam boy(boylu) çeşitler en iyi yerde yetişir.
  • Uygun bakım ile, nandina’nızın her yıl 30 ila 60 cm büyümesini bekleyebilirsiniz.
  • Nandina bitkisinin tohumları; evcil hayvanlara zararlı olabilir. Evcil hayvanlarınızı uzak tutmanızı öneririz.
Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.