Çiçeksiz Bitkiler Nelerdir?

Bu yazımızda çiçeksiz bitkilerin türlerinden bahsedeceğiz. Çiçeksiz bitkiler tohumu olmayan ve sporla çoğalan türdür. Çiçeksiz bitkilerin genellikle kök, gövde ve yaprakları fazla gelişmez. Çiçeksiz bitkilerin çoğu suda yaşar. Çiçeksiz bitkilerin karada yaşayan türleri de vardır ciğer otları, kara yosunları gibi türleri nemli ortamlarda yer alırlar. Tohumsuz üremeyi temsil eden çiçeksiz bitkilerin en çok bilinen türleri; cıvık mantar, liken, alg, eğrelti otu, yosun gibi türlerdir.

Aslında çiçeksiz bitkiler 4 sınıfta incelenmiştir bunlar; yapraklı kara yosunu, eğrelti otu, algler ve mantar sınıfıdır. Çiçeksiz bitki türlerinin çoğu bitki kategorisinde yer almaz. Mesela bu duruma örnek verecek olursak mantar bir bitki türüdür ama yapısı ve özellikleri gereği hayvanlar sınıfına ait görülür. Aynı zamanda alg türleri bakteri sınıfı olarak kabul edilir. Bu durum sonucunda da çiçeksiz bitkiler sınıflandırma olarak çoğu türleri bitki türüne girmez.

Çoğu türünün bitki sınıfında yer almamasına rağmen, botanik bilimcilerinin çalışma alanlarının arasında yerini alır. Atkuyruğu, kara yosunu, kibrit otu da çiçeksiz bitkiler sınıfına aittir. Damarlı ve damarsız grupları vardır ve çay, ormanlık, dere alanlarında da sıklıkla yer alırlar. Çiçeksiz bitki grubunda yer alan atkuyrukları, sulak ve bataklık alanda yaşamayı severler. Aynı zamanda çiçeksiz bitkiler fazla sıcak ve fazla soğuk olmayan nemli alanlarda yer alırlar. En çok bilinen türleri ise; kibrit otları, eğrelti otları ve ciğer otlarıdır.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.