Ağaçlar ve çalılar için bulut budaması

Niwaki – bulut budaması için kullanılan Japonca kelime. Bu, ağaçların bulut biçimlerine kesilmesidir.

Atalarının, ayrıntılı bir sanatın, bu bulut budama tekniğini sembolik mekanlar yaratmak için geliştirildi, Meditasyonunuzu derinleştirmek için kendi bahçenizdeki peyzajların minyatür gösterimleri. Bugünlerde çok popüler.

Japon tarzı bir Zen bahçesi kurarken ideal olan bulut budaması birkaç bilgiyi sizinle paylaşıyoruz.

Bulut budaması bonsai’ye mi ayrılmış?

Aslında, bulut budaması, esas olarak saksıda veya doğrudan toprağa ekilen ağaçları ve çalıları ele almaktadır. Elbette, bir bonsai’yi bir buluta budamak da mümkündür – bize yaratıcılığımızı boğmasın – ama uygulama ilk etapta bonsai bakımından kaynaklanmaz.

Sabır, gayret ve sebat bir ağaç veya çalılık budama bulut başarılı olmanın anahtarıdır.

İdeal olarak genç bir örnekle başlayacaksınız. Daha yaratıcı ruhlar için, gövdesini biraz eğmek için ağacın ayağının bir kenarı boyunca bir hendek kazmayı deneyebilirsiniz. 2 yıl sonra, onu başka bir yöne tekrar takmak için hafifçe sökebilirsiniz: bu şekilde orijinal, görsel olarak çekici bir yatak yaratacaksınız.

Bulut budaması için yol gösterici ilkeler

Niwaki budama olarak adlandırılan bulut biçimlenen bir ağaç.Bir ağacın bulut budaması, 4 farklı adıma bölünebilir. Birincisi , budalanmayı bekleyen örneği incelemektir . Aslında, etkili bir niwaki için, ağacın veya çalının mevcut yapısı görselleştirilmelidir , aksi takdirde budama felaket olur.

Yapı emildikten sonra “kireçlenme” gelir : ağaç temizlenir ve ağaç / çalı budanır. Ölü odun, küçük asil dalları vb. Kaldırılır. Bu aşamada, çalı veya ağaç çok daha havalandırılmış olacak.

Sonra, sonunda bulutlara benzeyen kitleleri ayırmaya devam edebilirsiniz . Bunun için dalların kalınlığına, yönlerine ve çalının genel yataklarına rehberlik edin.

Dikkat: bulut kütlelerini bulutlara budamak için, hastalıkları yaymamak için önceden alkolle temizlenmiş küçük bir bonsai el budayıcı seçin ve ardından buluttan yapışan dalları kesmeye başlayın. Ama aynı zamanda bulutun altında bulunan daha küçük sürgünleri çimdiklemeniz gerekir.

Bulut budaması oldukça zor görünüyor ve gerçekten de sıkı bir çalışma gerektiriyor . Ancak etrafa bir göz atın: bulut budaması hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayan mükemmel kitaplar var. Bu yüzden, modaya uygun, meditasyon davetkar bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız yerel kitapçığınızı ziyaret edin.

Bulut budaması, en iyi tür
Tabii ki iğne yapraklılar !

Japonlar, bulut budamaya maruz kaldıklarında çok hassas olan iğne yapraklılarını takdir ediyorlar. Porsuk , çam, Leylandi selvi , podocarpus vb. Mükemmel örneklerdir.

Her zaman olduğu gibi, bu tekniği diğer yerel ağaç türlerinde de keşfedebilirsiniz: gürgen , kutsal , yaupon , şimşir …

Yaratıcılık ve hayal gücü kilit rol oynar: Bulutun budadığı niwaki stilinde uzun süren tek ağaçlar, selvi stricta veya huş ağacı gibi uzun, büyük gövdeli ağaçlardır .

 

Bulut budaması hakkında akıllı ipucu

 

Fidanlık ve bahçe merkezlerinde, zaten çok eski olan örnekleri satın almak mümkündür.

Bu size zaman kazandıracak ve hemen bahçenize güçlü bir etki verecektir.

Ancak formda kalması için, bahçe dükkanına, sergilenenleri budadıklarında katılabiliyorlarsa katılıp katılamayacağınızı sorun. (Genellikle) pahalı satın alımlarınızı mahvetmek için en iyi yol budur!

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.