Yanan Çalı Yetiştirme Rehberi

Çin ve çevre bölgelere özgün olan yanan çalı, kanat şeklinde olan dalları ile fazlasıyla dikkat çekmektedir. Yılın birçok döneminde, yaprak döken, süs çalılarının güzel bir görüntüsü vardır. Ateşli incil monikeri ise yaz aylarında kafa karıştırıcı olarak görünebilir. Fakat sonbahar olduğu zaman çit çalılarının yaprakları koyu kırmızı rengine dönüşür. Ortaya ise muhteşem bir görüntü çıkar. Burning bush yani yanan çalının geçmişinden sizlere bahsedelim.

İlk kez 1860 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne tanıtılan yanan çalı, 1900’lerin başında ise daha da popüler oldu. Popülerliğinin artması ile beraber çit dostu bir cüce çeşidinin ortaya çıkmasıyla yüzyılın ortalarında geldi. Yanan çalısının sertliği ve çimlemesinin kolay olması bu türe avantaj katmaktadır. Sadece büyümesi için beklemenize gerek kalmaz aynı zamanda kuşlar tohumları da sever ve uzaklara taşırlar. Bu türün daha da çok yayılmasına destek olurlar. Yanan çalı istilacı bir tür olarak da kabul edilir. Ayrıca bu işi bilenler tarafından son yıllarda ekim önerilmez. Yanan çalılar, zararlı ot olarak tanımlanır. Bu bitkiyi dikmeyin şeklinde uyarı yapan kişilerle de karşılaşabilirsiniz. Massachusetts ve New Hampshire’da yanan çalı satışları yasaklanmış olsa da, tesis hala diğer eyaletlerde satın alınabilir. Bu bitki türünün hayranları da fazlasıyla bulunmaktadır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi tercih edilmemesi de önerilmektedir.

Yanan çalı, köpekler, kediler ve çocuklar için zehirlidir. Bu yüzden fazlasıyla tercih edilmemektedir. İstilacı ve aynı zamanda potansiyel olarak tehlikeli olan yanan çalı dikmek yerine farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Sumak, kızılcık sopası, cadı fındığı, kartopu çiçeği, neon patlaması cornus gibi türleri tercih ederek bahçenizde daha da yararlı bir bitli bulundurmuş olursunuz. Bu yazımızda sizlere yanan çalı türünün nasıl yetiştirilmesi dışında, neden yetiştirmemeni gerektiği konusunda sizlere bilgi verdik. Burning Bush, yanan çalı olarak adlandırılan bu türü sizinde tercih etmemeniz ve farklı türlere yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Görüntüsü muhteşem olsa da etkisinin negatif olması bu bitkiyi yetiştirmeniz için sizi geride tutabilir. Bu konu ile alakalı olan soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.