Lavanta nedir ve sağlığa faydaları nelerdir?

Lavanta nedir?

Nane familyasına sahip yaklaşık kırk bitki teknik olarak lavanta olarak sınıflandırılmıştır, ancak en yaygın şekli Lavandula angustifolia‘dır. Bu cins Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunur. Bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni, gıda ve parfümden kozmetik ve bitkisel ilaçlara ; Bu bitki insan vücudu üzerinde güçlü etkileri olan ve dünyadaki en eşsiz ve sevilen kokulara sahip esansiyel yağlarla doludur.

Lavanta ile ilgili sorunlardan biri, hızlıca büyümesi ve yayılmasıdır, bu yüzden dünyanın bazı bölgelerinde yabani ot olarak kabul edilir. Bir mutfak elemanı olarak salata soslarında, ballarda , soslarda, içeceklerde , çeşitli çaylarda ve çeşitli kültürel yemekler için lezzet verici bir baharat olarak kullanılır. Lavanta esansiyel yağı aranır ve yaygın olarak bulunur.

Lavantanın Başlıca Faydaları

Lavanta’nın başlıca faydaları arasında stresi hafifletme , ruh halini iyileştirme, huzurlu uykuyu teşvik etme , cilt tahrişini azaltma, enfeksiyonları önleme, enflamasyonu azaltma, kepeklenmeyi ortadan kaldırma ve mide şişkinliğini yatıştırmak bulunmaktadır.

Lavantanın Sağlığa Faydaları

Lavanta kokusu ve tadı mükemmeldir, ancak bu kadar popüler olması aşağıda daha ayrıntılı olarak keşfedeceğimiz çok çeşitli sağlık yararlarından gelir.

Kaygıyı ve Stresi Azaltır

Yapılan bir araştırmaya göre , endişe ve stresi yatıştırmak için lavanta kullanmanın birkaç yöntemi vardır. Yaprakları ve çiçekleri içindeki doğal organik bileşikler parmaklar arasında öğütülebilir ve daha sonra tapınaklara sürülebilir. Bu topikal(belirli alana yüzeysel) uygulama, endişeli düşünceleri hafifleterek ve havayı dengeleyerek bedeni ve zihni rahatlatabilir. Bu topikal uygulama dışında, lavanta çayı demleyerek aynı etkiyi elde edebilirsiniz. İçindeki antioksidan bileşenler , vücuttaki stres hormonu seviyelerini düşürmek için endokrin sistemi etkileyebilir.

Uyku Sorunlarını Tedavi Ediyor

Uykusuzluk , apne veya huzursuz uyku düzenleriyle disiplinli olarak mücadele ederseniz. Birkaç lavanta çiçeği sıcak suda demlenerek, binlerce yıl boyunca uyku ve rahatlamayı teşvik etmek için kullanılmış harika bir çayı içebilirsiniz. Bu, çiçeğin sinir sistemi üzerindeki etkisiyle yakından bağlantılıdır ve ayrıca olumsuz düşüncelerinizi açıklamanıza yardımcı olabilir. Meditasyon tekniklerinde yaygın olarak kullanılır ve aromaterapide uçucu yağlar kullanılır.

Antienflamatuar(iltihap azaltıcı) Özellikler

Herkes vücudunu ve zihnini rahatlatmak için güvenilir bir yol arıyor ve lavanta her ikisini de karşılıyor. Bu çiçekleri banyo suyunuza eklerseniz ve uzunca bir süre beklerseniz , İtalya’daki Trieste Üniversitesi’nden S. Sosa tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre , anti- enflamatuar bileşenler iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olabilir. Lavantaların antioksidan özellikleri de oldukça etkilidir ve çiçeklerinin en güvenilir uygulamalarından biridir.

Cilt bakımı

Cildinize daima özen göstermenin kolay ve hareketli bir yolu, bir sprey şişesini lavanta çiçekleri ile doldurmaktır. Cildinizde kuruluk veya tahriş hissi olduğunda, sadece alan üzerine su bazlı sprey ile uygulandığında ,  hızlı bir rahatlama keyfini sağladığı görülmüştür. Sedef hastalığı , egzama ve akne gibi kronik durumlar için de işe yarayabilir.

Antiseptik Yetenek

Her ne kadar birçok kişi gevşeme ve aromatherapeutic(aromaterapi) uygulamalar için lavanta kullansa da, enfeksiyon tedavisi üzerindeki yaraları ; ezilmiş lavantanın yara üzerine konulduğunda çabuk iyileşmesi olarak gözlemlenmiştir.

Saç Bakımı

Saç dökülmesi veya saçınızın kalitesini etkileyen herhangi bir rahatsızlığınız varsa , lavanta bazlı bir şampuan aramanızı öneririz. Bununla birlikte, organik kozmetik ürünlerden bazıları oldukça pahalı olabilir, ondan elde edildiğini iddia eden diğerleri ise yine de sert kimyasallar içerebilir satın alırken buna dikkat edin. Lavanta çiçeğini bir çay gibi dikebilir ve sonra karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu etkili bir şampuan işlevi görecek ve folikül yataklarınızın ve saçlarınızın sağlığını önemli ölçüde artıracaktır.

Kalp Sağlığını Korur

Organik bileşikler ve antioksidanlar içeren lavanta , rahatlatıcı nitelikleri ile kan basıncı ve kan damarları üzerindeki gerilimi azaltarak kalbe yardımcı olur. Bu, ateroskleroz(madde birikimine dayalı damar kalınlaşması) ve diğer kardiyovasküler(dolaşımı etkileyen hastalık) problemleri önleyebilir ve böylece felç ve kalp krizi riskini azaltır.

Sindirim Sorunlarını Önler

Polifenoller lavantanın vücut üzerindeki etkilerinde geniş bir aralığı vardır. Zararlı bakterilerin gelişmesini ve bağırsakta gaz birikmesini önleyebilir. Bu, mide rahatsızlığını azaltır, krampı giderir ve şişkinliği azaltır. Yapraklarını çiğnemek veya çayını içmek de etkili olabilir.

DİP NOT: Genel olarak alerjen bir madde olarak kabul edilmese de, nane ailesindeki alerjenlere duyarlıysanız, lavanta kullanmanın da olumsuz yan etkileri olabilir. Lavanta genellikle kabızlık , baş ağrısı ve topikal uygulamada ise tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.