Kartopu Çalı Nasıl Büyür?

Merhaba, bu yazımızda sizlere kartopu çalısının nasıl büyüyeceği konusunda bilgi vereceğiz. Büyüme ve kartopu çalı, güzel beyaz, kartopu benzeri çiçek kümeleri kitleleri ile bilinen eski moda çalının bakımının nasıl olacağını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kartopu çalısının büyümesi kolaydır. Az bakım gerektirdiği için bu çalı genellikle tercih edilir. Kuraklığa toleransı yüksek olan kartopu çalısının, çiçekleri yeşildir. Daha sonra beyaz renge dönüşür ve pembe tonlarına da sahiptir. Tam güneş alsa daha da sağlıklı bir şekilde büyüyeceğini sizlerle paylaşmış olalım. Kartopu çalısının toprağı ise nemli toprak olmalıdır. Gübreleme işlemini yılda bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Bitkiler budamaya ihtiyaç duyarsa, çiçek açtıktan sonra, gelecek sene çiçekler için çiçek tomurcuğu sayısını azaltmaktan kaçının. İlkbahar ve sonbahar aylarında dikim zamanı olduğu bilgisini de sizlerle paylaşmış olalım. Kartopu çalısının iyi yetişmesi için tam güneşe ihtiyacı olduğunu tekrar belirtelim.

Kartopu Çalı Çeşitleri

Kartopu çalısının çeşitleri de bulunmaktadır. İlk olarak Avrupa kartopu çalısından bahsedelim.

Avrupa (aka Doğu) Kartopu Çalı

Bahçenizde kartopu çalısının olmasını istiyorsanız, bu türünü tercih edebilirsiniz. Doğu kartopu kartopu olarak adlandırılan Viburnum opulus ‘Sterile’ olarak da listelenir. Bu bitkiden emin olmanız için çiçek açarak satın almanız daha da mantıklı olacaktır.

Japon Kartopu Çalı

Japon kartopu, kartopu çalısının bir türüdür. Kartopu çalı, bahar ortasında beyaz çiçekler açar. Çiçekler ise 2 ya da 3 inç çapında yaşlandıkça beyazdan pembe renge doğru solmaya başlar. Sonbahar zamanlarında ise yaprağın rengi bordo ve morumsu kırmızı tonlarına sahiptir. Japon kartopu, isminden de anlayacağınız gibi Japonya ile bağlantısı bulunmaktadır. Büyüme mevsimi boyunca, kartopu çalı kartopu bahar çiçek gösterisine güzel bir zemin sağlayan yeşil yaprakları bulunmaktadır.

Çin Kartopu Çalı

Çin kartopu çalısı ise en büyük kartopu çiçeklerinden bazılarını açar ve çiçekleri 8 inç’e kadar ölçülmektedir. Çin kartopu çalısı çiçekleri soluk yeşilden kremaya beyaza kayıyor. Çiçekler üç renki etki verir. Ayrıca güzel kokulu kartopu çalı bitkisi de bulunmaktadır. Çalı çiçeklerine tatlı bir parfüm kokusu ekleyen bu türünü de tercih edebilirsiniz.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.