İlkbaharda ağaçlarınızı sulamaya ne zaman başlamalısınız?

Ağaçlar ilkbaharda büyüme zamanının geldiğini nasıl bilir?

Ağaçlarınızın tomurcuk çıkarma zamanı çoğunlukla Tabiat Ana’ya bağlıdır. Ağaçlar, sıcaklık yavaş yavaş arttığında ve uzun günler başladığında daha fazla güneş ışığına maruz kaldığında “uyanma” zamanının geldiğini anlar. Ancak, uygun bahar ağacı bakımı aynı zamanda büyüme sürecini de destekler.

Su, yeni yapraklar ve çiçekler için inanılmaz derecede önemlidir. Ağaçları ilkbaharda doğru zamanda suladığınız da, sağlıklı bir büyüme mevsimi geçirdiklerinden emin olursunuz. Peki, ilkbaharda ağaçlarınızı sulamak için en uygun zaman nedir?

 

İLKBAHARDA AĞAÇLARI SULAMAYA BAŞLAYIN…

Ağaçlar yaprak çıkarmadan önce suya ihtiyaç duyarlar. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bu tarih Mart ayının ortasından Mayıs ayının başlarına kadar her yere düşebilir. Tamamlayıcı sulama sadece hava son derece kuruysa gereklidir.

Toprak, son yağmurlardan veya kar erimesinden dolayı 10 ila 15 santim derinliğinde nemli hissediyorsa, durum gayet iyidir. Toprak tozlu ve kuru ise, aşağıdaki yönergeleri izleyin:

Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, ağaçların sulanması için en uygun zaman geç kış ile erken ilkbahar arasındadır. Ağaçlarınızı toprak çözüldükten sonra nemlendirin, ancak sıcaklıklar yeni büyümeyi sağlayacak kadar ısınmadan önce. Toprak bölgenizde donma olmazsa, günler daha ılıklaşmaya başlar başlamaz ağaçlarınızı sulamayı planlayın.

Biraz gecikirseniz endişelenmeyin! Ağaçlarınız bu aşamada küçük bir büyüme çabası gösterecektir ve bu durumda endişelenecek bir şey yok, ama yaprakları ve çiçekleri tam olarak büyümeden önce ağaçlarınızı sulamaya başlamalısınız.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.