Bahçe yolları ve yürüyüş yolları nasıl tasarlanır?

Bahçe tasarımlarında yolların önemi büyüktür. Hiçbir bahçe, yollar veya yürüyüş yolları olmadan tamamlanamaz. Bahçe yolları ve yürüyüş yollarına bakacak olursak her ikisi de aynı amaç için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bunlar arasında ince bir fark vardır.

Bahçe yolları daha doğal ortamlarda ve daha az trafik akışı için kullanılır; yürüyüş yolları daha ağır trafik bölgeleri için kullanılır ve dolayısıyla daha geniştir. Bahçe tasarımınızı yollar ile tamamlamak için dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Tasarım yaparken akılda tutulması gereken noktalar:

  • Yolun ihtiyacını ve yerini anlayın. Daha sonra tasarımı takip ederek, örneğin bir sebze bahçeniz varsa, yol kullanımı tamamen işlevseldir. Bunun genişliğine, o alanda beklediğiniz kullanıcı sayısına göre de karar verilmesi gerekir.
  • Genellikle evlerde düz yollar kullanılır fakat arazi buna imkan vermiyorsa, düzenleyeceğiniz kıvrımlı yolu iyi tasarlayın.
  • Birleşme yollarının tercihen, birbirine göre 90 derecelik bir açıda olması gerekir. Garip açılar hoş görünmüyor ve hareket etmesi zor olacaktır.
  • Nazik bir yol, ilerideki vizyonu gizleyerek sizi daha fazla keşfetmek istemenize neden olur. Dolayısıyla, gizem yaratmak istiyorsanız, tasarımınızın ilk adımı bu olacaktır.

  • Bir tasarımcı olarak, tasarımlarınız kullanıcının hareketini kontrol etme yeteneğine sahiptir. Yolunuzun kenarlarını kokulu çiçekli bitkilerle hizalarsanız, kullanıcı yavaş hareket etmek zorunda kalır. Bahçeniz için bunu deneyin; sabah yürüyüşünün tadını daha da çıkaracaksınız.
  • Yollar / Yürüyüş yolları birçok malzeme ile inşa edilebilir. Kullanıma bağlı olarak farklı malzemeler deneyebilirsiniz; Farklı malzemelerin karıştırılması kullanıcının yavaşlamasını ve düşündüğünüz karmaşık ayrıntıları görmesini sağlar. Farklı malzemeler tasarıma doku da ekler.
  • Bahçeniz için belirli bir temayı takip ediyorsanız, malzemelerin seçimi yola / geçide yansıtılmalıdır.

Umarım bu notlar, bir yolun / yürüme yolunun nasıl tasarlanacağını daha iyi anlayabilmenizi sağlayabilir.

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.