Kiraz ağacı ne zaman dikilir?

Kiraz ağacı ne zaman dikilir? Bugün sizlere kiraz ağacı ne zaman dikilir sorusuna cevap vereceğiz. İlk baharda ağaçların su yürümesine dek fidanlar dikilir. Fidanların dikimi için en uygun zaman ise Aralık ve Ocak ayıları oluyor. İlkbaharda ise fidan gövdelerine su yürümesinden önce fidan dikimleri yapılabilir. Aralık ayı içerisinde ise yapılacak olan fidan ekimlerinde, fidanlar kış mevsimi yağışlarından faydalanıyor ve kök gelişimleri daha güzel bir şekilde oluyor.

Kiraz Fidanı Dikim Zamanı

Dikim için fidanların köklerinde eğer yara ve kırıklar varsa bir makas yardımı ile temizleyin. Böylelikle sökümde zarar gören kök parçalarını temizlemiş olursunuz. Bu yapılan işleme ise bizler kök tuvaleti diyoruz. Kuş kirazı için hem toprak hem de arazi bakımından dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. 6×6, 6×5 m. aralıklarla dikilmesi ve ilk yıldan itibaren şekil verebilir veya budama yapabilirsiniz. Eğer budama ve terbiye konusunda çok fazla müsait olamayacaksanız, biraz daha geniş 6×7, 7×7 olarak dikmeniz de fayda olacaktır.

Kiraz fidanlarının kökleri için uygulamanız gereken fungisitten sonra dikim yapacaksınız. Bunun için bir kap içerisinde ilaçlı suya fidan köklerini daldırın veya batırın hastalıklara karşı önlem almış olacaksınız. Fidan dikimlerinde daha önceden açtığınız çukurlarına keçi yada koyun gübresi atmanız çok faydalı olacaktır. Ayak yardımıyla üzerine basın ve toprağı bir nebze kök ile kaynaştırın. Fidanların dikiminden hemen sonra 25 litre kadar su verin.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.