En Büyük 30 Bahçe Düzenleme Hatasına Çözümler

Yaygın peyzaj hatalarından kaçınmanın ve bahçenizdeki sorunların nasıl çözüleceğini öğrenin.

 

Hata: Yalnış Bahçe Tercihi

Birçok ev sahibi enerjilerini arka bahçeye koyar, ancak evin önü ilk izlenimlerin yapıldığı yerdir.

 

 

Çözüm: Bu Üç Şey Yapın

Büyük fark yaratabilecek üç basit iyileştirme var. Kapınızı evinizin temel renginden farklı bir renkle boyayın, çimleri yeşil ve bitkileri koruyun ve renkli çiçekler dikin.

 

 

Hata: Aşırı Dekoratif Eşya

İnsanlar genellikle avlularına doğal peyzajın güzelliğinden uzaklaşabilecek kadar çok dekoratif eşya koyma hatası yaparlar.

Çözüm: Seçici Olun

Bahçenizi bir bahçe cücesi ile doldurmadan önce, neden oraya koyduğunuzu ve genel tasarım ve bitkisel materyallerinizin bağlamına nasıl uyduğunu kendinize sorun. Aptal olsa bile, bir seçenekle sopa. Bir tuhaf ifade 10’dan daha ileri gidiyor.

 

Hata: Atıkları Geri Dönüştürmemek

Bahçe temizliği iyi miktarda atık üretme eğilimindedir; iyi atıkların boşa gitmesine izin vermek ne utanç verici:)

 

 

Çözüm: Kompostla

Dalları, kupürleri ve diğer kalıntıları dışarı atmak yerine, onları çevre dostu bir şekilde atın. Bir öğütücü kiralayın ve bunları malç haline getirin ve tekrar çimin üzerine çim kupürleri koyun – ikisi de harika gübrelerdir. Daha da iyisi, bir kompost yığını oluşturun veya bir kompost kutusu oluşturun. Katman avlu atığı ve artıkları boşa harcadığınızda hiçbir zaman size zarar vermeyen zengin bir gübreye sahip olacaksınız.

 

Hata: Yanlış Yerde Dikim

Uygun olmayan bitki yerleştirme başka bir yaygın hatadır. İnsanlar çoğu zaman bitkileri için gereken güneş ışığını ve maruz kalmayı dikkate almazlar.

Çözüm: Bitki Etiketini Okuyun

 

Bitki satın alırken aldığınız küçük etikete dikkat ettiğinizden emin olun. Ağaç dikmek söz konusu olduğunda, ne kadar büyüdüklerini ve ne kadar alana ihtiyaç duyacaklarını hatırlamanız gerekir. Ayrıca odak noktalarını düşünün – yıl boyunca iyi görünecek bir şey seçin

 

Hata: Öğeleri Araçlarda Bırakma

Dürüst olalım: Kaliteli aletler güzel bir kuruşa mal olur, bu yüzden yağmurda mahsur bırakma para atmak gibidir. Ayrıca, paslı makaslar, sağlıklı bitkilere bile zarar verebilecek düzensiz, donuk kesikler sağlayacaktır.

 

Çözüm: Özel bir Depolama Noktası

Garajınızda düzenli bir köşe veya bağımsız bir bahçe kulübesi olsun, pahalı bahçe araçlarını iç mekanlarda saklamak uzun yıllar boyunca faydalılıklarını uzatacaktır.

 

Hata: Çok Derinden Dikim Yapmak

Bir ağacı öldürmenin en hızlı yollarından biri onu çok fazla yere dikilmesidir. Bazı insanlar etrafına ne kadar toprak koyabiliyorlarsa o kadar iyi algısı oluşmuş durumda. Fakat bunu yapmak aslında ağacı ölene kadar boğabilir, çünkü kök sisteme gitmek için hava bulamıyor. Çok derinlere gitmek ayrıca kök çürümesini teşvik edebilir.

 

Çözüm: Derinliği Eşleştir

 

Bu senaryolardan kaçının, ana sapı, en büyük dalın olduğu yeri ve ardından tüm dokunaçların ortaya çıktığını görün. Kök topu bu ve tam olarak yüzey boyunca tanışmak istediğin şey bu. Bitkilerle ilgili iyi bir kural, geldiği kabın gerçek yüksekliğine kazmaktır.

 

Hata: Evcil Hayvanları Planlamamak

Kanepeyi seven en iç mekan yavruları bile dışarıda biraz zaman geçirmek isteyeceklerdir – özellikle, eğer zamanınızı çok fazla harcıyorsanız.

 

Çözüm: Evcil Hayvan Dostu Bahçe Bitki

Evcil hayvanlar ailenizdir, fakat ne yazık ki bazı yaygın bitkiler yavru bebeğiniz için zararlı veya hatta zehirli olabilir. Kaçınılması gereken genel peyzaj bitkilerinin bir listesini aşağıda görebilirsiniz.

 

Hata: Pestisitlerin Aşırı Kullanımı

Birçok acemi bahçıvan, böcekleri uzak tutmak ve sağlıklı bitki büyümesini teşvik etmek için düzenli bir böcek ilacı kullanımı gerektiğini düşünüyor.

 

Çözüm: Tozlayıcılara ‘Arı’ Türü

 

 

Pestisitler, biraz bile feci bir şey olabilir bir durumdur. Pestisitler esasen zehirdir – yalnızca sonuçta yediğiniz yiyeceğin sonunda sonuçlanamayan zehir, aynı zamanda hedef almayı umduğunuz herhangi bir yaprak yiyen ‘haşere’ ye ek olarak arı, güveler ve kelebekler gibi faydalı böcekleri de yok edebilir.

 

Hata: Çok Kısa Çim Kesme

Çimleri daha kısa kesmenin, onu daha az biçmeniz gerektiği anlamına gelen yaygın bir efsanedir. Aslında durum böyle değil ve iyiden daha çok zarar verebilirsin. Çimleri kafa derisine sokarsanız, çıplak bir yamayla sonuçlanabilir, bu da onu böcekler için davet edebilir ve hastalığa duyarlı hale getirebilir.

 

 

Çözüm: Mevsime göre hareket edin

Önemli olan, çimleri yıl boyunca farklı uzunluklarda kesmektir. Yaz aylarında, çimlerin biraz daha fazla gölgeye ihtiyacı vardır, bu yüzden bıçakların biraz daha büyümesine izin verin. Ayrıca, suyun bu kadar çabuk buharlaşmamasına yardımcı olur. Kış aylarında, güneş ışığının toprağa girebilmesi için biraz daha kısa kesin.

 

Hata: Görüşünüzü İhmal Etmek

Evin içindeki manzarayı düşünmek sağduyulu gibi görünebilir, ancak çoğu insan bunu unutur. Tüm açılardan nasıl göründüğünü aklınızda bulundurun.

 

Çözüm: Görünümünüzü Geliştirin

Konteynırlarınızı istediğiniz yere yerleştirin ve içeriye girip ekmeden önce nasıl görüneceklerini görmek için her büyük pencereye bakın. Bir tablo gibi olmalı. Dışarı baktığınızda, güzel ağaçlar ve yeşilliklerle dolu camı görmelisiniz.

 

Hata: Yanlış Boyutlu Saksıların Kullanılması

Bir bitkiyi çok büyük bir tencereye koyarsanız, kayabilir, toprağa batabilir, çok fazla su alabilir veya çok hızlı kurur. Diğer taraftan, çok küçük bir tencerede bitkinin kök salması hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 

Çözüm: Küçük Saksı Kullanın

Sonunda yeniden kaplamanız gerekeceğini unutmayın. Ne zaman gerekli olduğunu söylemek kolaydır, çünkü altta küçük kökler çıkmaya başlar. Yeniden saklamakla ilgili bir uyarı: Yeniden saksı yapmadan önce bir bitkiye yeni kabına alışması için çok zaman verdiğinizden emin olun.

 

Hata: Düzgün Döllenmemesi

Gübrelemenin hata yapmasının iki yolu vardır. Birincisi hiç yapmıyor. Diğeri çok fazla gübreleme yapıyor veya yanlış gübreleme yapıyor.

 

Çözüm: Dikkatle Gübreleyin

Bahçenizdeki birinden bahçeniz için uygun bir gübre önermesini isteyin. Yılda en az iki kez, ilkbaharda ve sonbaharda tekrar yapmak iyi bir fikirdir. Hiçbir zaman parlak güneşte yapmamalısınız ve sulama her zaman takip etmelidir. Yeni bitkiler ekerken gübre ile karıştırmak da iyi bir fikirdir. Çukuru kazarken, yeni toprak ve gübre ile karıştırdığınızdan emin olun, böylece bitki, bir yıl boyunca, gübrenin iyi bir şekilde serbest bırakılacağına emin olun.

 

Hata: Yanlış Bitkileri Toplamak

Sadece bir bitkinin güzel görünmesi, aslında bahçenize ait olduğu anlamına gelmez. Kendi bahçenizi, filtrelenmiş ışıkla veya gölgeyle ve sizin için en iyi olanı düşünmek zorundasınız.

 

Çözüm: Bahçenizi Tanıyın

Alanınızda iyi çalışacak bitkileri alın. Yerli bitkileri göz önünde bulundurun, muhtemelen başarılı olacaklar. Büyük kutu dükkanları her zaman cevap alamayabilir, bölgenizde neyin en iyi büyüdüğünü ve hangi şartlar altında ne olacağını bilen bir çocuk odası veya bahçe merkezi bulabilirsiniz.

Hata: Yaban Hayatı için Muhasebe Değil

Etrafta hangi hayvanların veya bahçe zararlılarının olabileceğini düşünmüyorsanız, bahçe yerine açık büfe ekiyor olabilirsiniz.

Çözüm: Bitki İşleri Kriterleri Nefret

Bahçenize ne ekeceğinize karar vermeden önce, dikmek istediğiniz şeyle ilgili hangi ölçütlere sahip olduğunuzu düşünün. Örneğin, güzel çiçekli bitkiler geyikleri çekebilir, bu yüzden aralarında acı tadı olanları atmak isteyebilirsiniz. Yanlış olanı tattıklarında, etrafta dolaşmayı bırakmaları muhtemeldir. Etrafta yabani tavşan varsa, küçük bir çit kurarak bahçe yatağınızı korumanız gerekebilir. Tavuk tel başka bir seçenektir.

 

Hata: Bitkiyi tanımamak

Dikkatsiz olmak yaygın bir sorundur çünkü çoğu insan bitkilerinin nihayetinde büyümesinin ne olacağını bilmiyor. Nasıl yayıldıklarını, nasıl çoğaldıklarını ve ne tür bir bakım gerektirdiklerini bulmanız gerekir.

 

Çözüm: Araştırmanızı yapın

Bitki etiketlerini okuyun ve bahçe merkezinde bir uzmana, bir bitkinin ne kadar büyük ve hızlı büyüyeceğini sorun.

 

Hatalar: Yanlış Budama

Budama, bir teknik olduğu kadar bir sanat formunda da olabilir, ancak budama doğru yapılmazsa, iyiden daha fazla zarar verebilirsiniz. Aslında, bazı durumlarda, uygun olmayan şekilde yapmaktan çok budamak değil daha iyidir.

 

Çözüm: Dikkatle kuru erik

Her bitkinin farklı bir budama süreci vardır. Sonbahar ve kış genellikle budamak için en uygun zamanlardır, ancak emin olmak için bahçenizdeki her bitkiyi araştırın.

 

Hata: Odak Noktasını Unutma

Yemyeşil bir çim halı harika ama peyzajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, iç tasarım için yaptığınız aynı kurala uyun ve bir odak noktası ekleyin.

 

Çözüm: Odak Bulundu

Tabi ki, peyzajınızın odak noktası bu kadar ayrıntılı olmak zorunda değil, ama bu kadar hoş bir manzara kesinlikle ilham vericidir ve sizi süs ağacı dikmeye, pergola eklemeye veya dış mekan tasarımınızın yıldızı olacak bir bahçe yatağı planlamaya teşvik edebilir .

 

Hata: Dağınık Renkler

Uyum hissi olmadan çok fazla renk, dikkat dağıtıcı olabilir.

 

Çözüm: Bir Palet Yaratın

Çocuk odasına bir gezi yapmadan önce, hangi paletin yanı sıra hangi renklerin birlikte iyi çalıştığını bilmek istersiniz. Evinizin rengine bakın ve sonra onu gerçekten çerçeveleyen bir renk seçin. Çoğunlukla yarı monokromatik kalmaya çalışın çünkü çok fazla renk varsa ve çok güçlü olursa, neredeyse bir dikkat dağıtıcı olabilir. Bahçede tekrarlama ve uyum biraz uzun sürüyor.

 

Hata: Yabancı Otlara İzin Verilmesi

Bu hepimizin başına gelir. Bahçenizi kısa bir süre için ihmal edersiniz ve bilmeden önce, yabani otlarınız eski yemyeşil çimlerinizin her köşesine yayılır.

 

Çözüm: Çimlerinizi Geri Kazanın

Elle kazma yabani otları zaman alıcı bir teklif olabilir, ancak bir bitki öldürücü ilaç olabilirken, çevredeki bitkilere zarar vermemekle birlikte en etkili olanıdır. Uzun bir kökü olan yabani otlarda, sürekli yayılan karahindiba gibi, tüm kökü kazmayı unutmayın, yoksa bu arsız otlar geri dönebilir.

 

Hata: Dengesiz Sulama

Birçok ev sahibi aşırı sulama hatası yapıyor. Çoğu çimler haftada bir inç suya ihtiyaç duyarlar.

 

Çözüm: Zamanında Sulama

Çimleri sulamak için günün en iyi zamanı (ve genellikle herhangi bir bitkinin) sabahın erken saatlerinde olduğundan kuruması için bütün güne sahiptir. Su israfını azaltmak için otomatik zamanlayıcılı bir yağmurlama sistemi satın alabilir, hatta sulama sistemine bile girebilirsiniz.

 

Hata: Yanlış Aracı Kullanma

İş için yanlış aracı kullanmak yetersiz ve hatta tehlikeli olabilir.

 

Çözüm: Bahçe Aletleri Tanıyın

İşin boyutunu düşünün ve takımın boyutunu buna göre dikte edin. Bazı zorunluluklar koruyucu gözlükler, eldivenler, sağlam bir kürek ve iyi bir tırmıktır. Düzenli tutun ve temiz tutun. Özel işler için bir alet kiralamayı düşünebilirsiniz, sadece elektrikli ekipmanı değil, el aletlerini de. Belki de ömrünüz boyunca o araca ihtiyacınız yoktur, ancak belirli bir iş için buna ihtiyacınız vardır.

 

Hata: Aile Dostu Olmamak

Bir çok insan avlunun temasıyla taşınır. Çimleri veya bölgeyi nasıl kullanacaklarını düşünmüyorlar – sadece nasıl görünmelerini istediklerini düşünüyorlar. Örneğin, bir kaya bahçesi gerçekten çekicidir, ancak küçük çocuklu bir aile için muhtemelen en iyi şey değildir.

 

Çözüm: İşlevsellik Hakkında Düşünün

Otur ve bahçede ne yapmak istediğinin bir listesini yap, evcil hayvanlar dahil evdeki herkesin ihtiyacına bak. Peyzajınızın, ailenizin yaptığı gibi olgunlaşmasını sağlayacak bir plan yapın.

 

Hata: Dürtü Satın Alma

Evet, çiçekler güzeldir ve birçoğunu satın almak oldukça cazip gelebilir ama plan yapmadan bitki satın almak felaket olabilir.

 

Çözüm: Bir Alışveriş Listesi Yapın

Bir bahçe merkezindeki bitkilere varmadan ve kapmadan önce biraz araştırma yapın. Bir çeşit alışveriş listesini aklınızda bulundurun ve istediğinizi alın ve ayrılın. Çiçekleri iade etmek çok zor, bu nedenle bu adım zorunludur.

 

Hata: Aynı Şeyden Çok Fazla Almak

Bahçede çeşitli bitkilere sahip olmamak, hastalıkları ve sülük besinlerini topraktan davet edebilir.

 

Çözüm: Karıştırın

Görsel ilgi yaratmak ve doğru tür böcekleri elde etmek için çeşitli şekil ve büyüklükteki bitkileri karıştırmak. Bazı bitkilerin belirli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Yalnızca bir tür bitki ekersen, bu besin maddelerinin tümünü topraktan çekebilirler.

 

Hata: Bir Plan Yapmamak

Eski atasözü giderken, plan yapmamak başarısız olmayı planlıyor.

 

Çözüm: Çizim

Belirli bir temaya karar verin veya araştırın ve daha sonra kağıda çizin. Evinizin şekli ve tarzı ile ilgili olarak bitkilerinizi ve çalılarınızı nereye koymak istediğinizi belirleyin. İçini dışa çıkarmanın yollarını inceleyin, böylece işiniz bittiğinde, güzel ve uyumlu bir tasarıma sahip olursunuz. Bütçenizi hesaba katmayı unutmayın. Planı takip ederseniz, sen (ve peyzajın) ödülleri alacaksınız demektir.

 

Hata: Bakımsız bırakmak

Rutin bahçe bakımı yapılmıyor.

 

Çözüm: Bir Program Yapın

Bir bahçeyi planlamanın bir parçası da onu sürdürmek için zaman planlamasıdır. Bir bakım programı hazırlayın ve buna uyun. Bahçe yataklarının en az ayda bir veya iki kez otlanması gerekir. Bahçenize bakmak için vaktiniz yoksa, birisine ödeyecek kadar para olduğundan emin olun.

 

Hata: Mevsimleri Yoksaymak

Yıl boyunca renk veya ilgi için bir bahçe planlamamak.

 

Çözüm: Yıl Boyunca Renk Yaratın

Bahçenizi mevsimler açısından planlayın. Ev sahipleri bir fidanlık veya bitki bahçesine gittiğinde, genellikle mevsiminde olanları satın alırlar. Yılın belli zamanlarında çeşitli çiçekler açar. İlkbaharda açan birçok bitkiniz varsa, sonbaharda yeşillik istiyorsanız başka bitkilere ihtiyacınız olacağını unutmayın. Ayrıca kışın ve ilkbaharda iyi görünen bitkileri seçmeye çalışın.

Hata: Bütçenin Azaltılması

Bitkilerin dünyasında birçok çıkartma şoku var. İnsanlar genellikle “sadece bir kaç bitki, ne kadar pahalı olabilir?” Diye düşünürler. Çevre düzenlemesi aslında diğer tüm ev geliştirme projelerinden% 30 daha pahalıdır. Küçük göze çarpan bir diğer alan ise bütçedir ve bir bütçedeki en büyük faktörlerden biri de söz konusu olan emektir. Her zaman daha pahalı ve insanlar en pahalı.

 

Çözüm: Bir Yastık Oluşturun

Bir peyzaj projesine başlarken, yeterli bütçeniz olduğundan emin olun, çünkü işi bir kez yapmak istiyorsunuz ve doğru yapmak istiyorsunuz.

 

Hata: Dış Aydınlatmaya Bakış


İnsanların bahçelerini planlamayı düşündükleri zaman yaptığı en büyük hata, sadece gün içinde nasıl görüneceklerini görselleştirmek.

 

Çözüm: Dış Aydınlatma Planı Yapın

Bazı dış aydınlatma ekleme sadece vizyon ve hareket ile yardımcı değil, aynı zamanda gerçekten bahçeyi pop yapar. Pahalı olması ya da çok fazla çaba gerektirmesi gerekmez. Örneğin, toprağa kolayca takılabilen çok sayıda iyi güneş ışığı vardır. Güneş onları bütün gün ısıtır ve sonra geceleri yumuşak bir parıltı verirler.

 

Hata: Uyuşmayan Stil

Bitkileri seçerken evinizin mimari tarzını düşünmeyin.

 

Çözüm: Evinizin Mimarisini Düşünün

Bitkileri seçerken, bahçenizin temasıyla evinizin mimarisine uymalısınız. Yukarıda, yazlık tarzı bahçe ev tarzı ile çok iyi gider. Bahçenizdeki bitkilerin yanı sıra, zor durumunuzu düşünmeniz gerekir. Örneğin, bir güverteye koyuyorsanız, bahçenizdeki öğelerin evinize de olumlu yansıdığından emin olmanız gerekir.

Sizin yaptığınız peyzaj hataları nedir?

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.