Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Bu yazımızda sizlere ceviz fidanını ne zaman dikileceğinden bahsedeceğiz. Ceviz fidanları iki şekilde yetiştirilmektedir. Bunlar açık ve tüplü kök olarak bilinmektedir. Bu iki fidanın dikimi ayrı zamanlarda gerçekleşir. Açık ve tüplü fidanlar arasında seçim yapmak istiyorsanız ya da bu iki fidanın ne olduğunu bilmiyorsanız aşağıda olan adımları takip ederek size uygun fidanı mevsimine göre dikebilirsiniz.

Tüplü Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Diğer adıyla poşet fidan olan bu fidan türü, yılın her mevsiminde dikilebilir. Yani tüplü diğer adıyla poşetli fidan 12 ay boyunca istediğiniz zaman dikebilirsiniz. Yılın her mevsimi dikebilme imkanınızın olmasının sebebi de; fidanların köklerinin poşet içinde toprağa sarılı olmasından kaynaklı olarak tüplü ceviz fidanlarını 12 ay boyunca dikebilirsiniz.

Fidanların kökleri toprağa bağlı olmasından dolayı kargo ile geldiğinde toprak içinde gönderilir. Yani aklınızda soru işareti kalmasına gerek yok çünkü fidanlar diriliğini topraktan alarak dikildikten sonra da korunmaktadır.

Açık Köklü Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Açık köklü ceviz fidanları kış dinlenmesine geçtiği zaman bu fidanların sökümü olmalıdır. Eğer kış dinlenmesi olmadan sökümü gerçekleşirse kökler ve aynı zamanda fidan zarar görür. Dikim yapıldığı zaman dona yakalanır ve kurur yani verim alamazsınız.

Bu fidan türünün dikim zamanı; yaz ve kış ayları normal şartlarda ise kasım sonu, aralık ayı ve şubat sonuna doğru, mart ayının başlarında fidan dikimini gerçekleştirebilirsiniz. Ocak ve şubat ayının soğuk olmasından kaynaklı olarak don oluşabilir ve bu durumdan kaynaklı olarak bu zamanda dikim yapılması doğru olmaz.

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.