Bitkiler Neden Sararır?

Soluk pembe ortancalar, yeşil çimenli şimşir, pembe kırmızı açelya. Herhangi bir manzara renk şemasına uygun mükemmel bir çalı var.

Bu çalılar Kahverengi olsa? Tamamen aynı çekiciliğe sahip olmayabilirler. Daha da önemlisi, şimdi donuk, kuru ve kahverengi olan bir zamanlar sağlıklı bir çalı muhtemelen sorun yaratır ve eski haline geri dönmek için biraz bakıma ihtiyaç duyar.

ÇALILARIN KAHVERENGİYE VE ÖLÜME NEDEN OLUYOR VE NE YAPABİLİRSİN?

Çalılar kahverengileşince sert sıcaklıklar ve çok fazla veya çok az bakım yapmak suçlanabilir.

ÇALILARIN KAHVERENGİYE DÖNÜŞMESİNE NE SEBEP OLUR?

Bütün kahverengi çalıların aynı hikayeleri yoktur. Çalılarınız aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı kahverengiye dönebilirdi:

Aşırı sıcaklık: Soğuk hava çalıları kahverengi bir alçıda şok edebilir ve aşırı sıcaklık da çalı yapraklarını kuru ve donuk hale getirebilir.
Sert hava koşulları : Kışın ılık hava koşulları, çalıların büyümeye başlamasını sağlar, ancak ani bir sıcaklık düşüşü olursa, büyüme izlerinde durur. Eğer zemin hala donmuşsa, çalılar yeni büyümeyi yeşil tutmak için topraktan yeterince su ememezler, bu nedenle kahverengi hale gelirler.
Zararlılar veya hastalıklar: Sondalar veya şimşir küfü benzeri bir hastalık olan böcekler, çalıların renginin değişmesine neden olabilir.
Su sorunları: Hem çok fazla hem de çok az su, çalıları gerebilir ve kahverengiye dönüşmesine neden olabilir.
Gübre aşırı yüklenmesi: Bitki yataklarına çok fazla gübre dökülmesi, topraktaki tuz seviyesini artırarak çalılarınızı yakabilir.

SARI YAPTAKLAR FİDANIN ÖLMÜŞ OLDUĞUNU GÖSTERİR Mİ?

Hala canlı tomurcukları ve dalları olan bir kahverengi bir çalı sizin yardımınızla toparlanabilir.

Fidanda Tombul, yeşil tomurcuklar arayın. Bazılarını bulduysanız? Bu iyiye işaret!
Tomurcuğuı tırnağınızla çizin. Kabuğun altında yeşil ve nemli olmalıdır.
Birkaç dalı daha çiz. Hepsi kabuğun altında yeşil ve nemliyse, çalınız iyi durumda demektir. Öte yandan, yüzeyin altında kahverengi ve kuru olan dallar öldü demektir ve birçok ölü dal, çalının hayatta kalamayacağı anlamına gelir.

ÇALI YAPRAKLARI KAHVERENGİ DÖNDÜ NE YAPMALI

Çalılarınız sararma çözümü, başlangıçta nasıl kahverengiye döndüğüne bağlıdır. En iyi hareket tarzını bulmak için bir inceleme yapın  İşte aranacaklar:

Çalılarınız sıcak yaz ya da acı kış temps ortasında kahverengileşirse, yaz aylarında yavaşça kökleri sulayın ve çalılıklarınızı kışa karşı kurutucu spreyle koruyun.
Şüpheli böcek veya hastalıklar sorun mu? Çalılığınızı başka belirtiler açısından inceleyin. Yaprak damlası veya örtü fark edebilirsiniz, ya da bitki çevresinde sürünen haşereler görebilirsiniz. Bu durumda, çalılarınıza bir görünüm vermek için bir arborist çıkmasını sağlayın.

Büyüme sürecine yardımcı olmak için çalılığınızı iyice sulayın ve daha sonra yeni yaprakları filizlemeyen kalan ölü kökleri buda.

Kahverengi çalılarınızı çevreleyen doymuş toprak, aşırı sulanma belirtisidir. Toprak kuruyana kadar hidrasyona bırakınız.
Döllendikten sonra kahverengiye dönüşen çalılar muhtemelen aşırı döllenmeden yakılmıştır. Toprağı temizlemek için sabit bir hortum suyu akışı kullanın.
Ve eğer kahverengi çalılığın başını tırmaladıysa, bir arborist gelip bir göz at.

 

Bahçemizde Sarı Gül Yaprakları

Bahçemizdeki sarı gül yaprakları aslında bize alarmdır. Bahçemizi sağlığına kavuşturmamız gerektiğinin bir işaretidir. Gül yapraklarının sarıya dönmesinin birçok sebebi olabilir.…

Güller Nasıl Kesilir?

Çiçeklerinizi budamak daha sağlıklı büyümesine ve hastalıklara yakalanma oranını en aza düşürür. Gelin birlikte çiçeklerimizi nasıl budayacağımıza bakalım. İhtiyacınız olan…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Home
Hesabım
Sepet
Arama
Alışveriş Sepeti 0

Sepetiniz boş.